Katalánský premiér tlačí španělskou vládu do kouta. Její podporu podmiňuje referendem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Katalánský premiér tlačí španělskou vládu do kouta. Její podporu podmiňuje referendem

, čtk,
Katalánský premiér tlačí španělskou vládu do kouta. Její podporu podmiňuje referendem
Zdroj: čtk

Katalánský premiér Quim Torra dnes pohrozil šéfovi španělské vlády Pedru Sánchézovi, že pokud nedá do listopadu zelenou katalánskému referendu o nezávislosti, katalánští separatisté už nebudou jeho kabinet podporovat. Menšinová vláda socialisty Sáncheze se bez 17 hlasů katalánských separatistů neobejde. Španělský kabinet Torrovi vzkázal, že vypsání plebiscitu nemá v plánu.

„Trpělivost Katalánců není bezedná, Pedro Sánchez už nemá žádný manévrovací prostor,“ prohlásil podle agentury AFP před katalánským parlamentem Torra. „Pokud do listopadu nebude na stole návrh o referendu o nezávislosti (Katalánska), separatistické hnutí nemůže garantovat stabilitu sněmovny,“ dodal.

Sánchezův kabinet vládne od 1. června. Vyslovení nedůvěry bývalé vládě konzervativce Mariana Rajoye iniciovali socialisté kvůli korupční kauze někdejších regionálních politiků tehdy vládnoucí Lidové strany (PP). V návrhu na vyjádření nedůvěry byl jako nový premiér uveden šestačtyřicetiletý Sánchez.

Socialisty při hlasování podpořila radikální levicová strana Podemos (67), valencijská koalice Compromís (čtyři poslanci), katalánští separatisté (17 hlasů), baskičtí nacionalisté (sedm hlasů) a jeden poslanec z Kanárských ostrovů.

Nový premiér obnovil dialog s katalánským parlamentem a navrhnul referendum o větší autonomii regionu. Referendum o nezávislosti Katalánska Sánchez odmítl.


Malí a bohatí to mají těžké. Přečtěte si esej

 Ilustrace k eseji Malí a bohatí to mají těžké


V reakci na dnešní žádost podobná slova opakovala vládní mluvčí Isabel Celaáová, podle níž se Madrid nenechá separatisty vydírat. „Naší odpovědí je samospráva a ne nezávislost, soužití místo odtržení,“ řekla Celaáová na tiskové konferenci. Dodala, že Torra nemusí do listopadu čekat, neboť se do té doby nic nezmění.

Katalánští separatisté si v pondělí demonstracemi po celém regionu připomínali první výročí referenda o nezávislosti, které bývalá katalánská vláda uspořádala přes zákaz Madridu a při němž španělská policie bránila lidem v hlasování; při tom bylo loni 1. října podle katalánského ministerstva zdravotnictví zraněno na 900 lidí, většina z nich lehce.

V pondělí bylo při střetech radikálních separatistů s policisty zraněno 32 policistů. Španělský premiér toto násilí odsoudil a Torra byl zprvu obviňován, že „radikálům dodává odvahy“. Katalánský premiér nakonec před regionálním parlamentem vyzval k separatisty k nenásilné mobilizaci.

Přečtěte si také:

Katalánsko by mohlo získat větší autonomii. Španělský premiér připouští referendum

Obviněný Puigdemont se vrátil do Belgie. Dál chce bojovat za nezávislost Katalánska

Španělský soudce zrušil eurozatykače na katalánské politiky

Komentář: Vzkaz z Barcelony

Katalánsko má novou vládu. Přímá správa Madridu po sedmi měsících končí

Baskická ETA oznámila rozpuštění. O nezávislost bojovala téměř šedesát let

Ohodnoťte tento článek
Diskuze