Juncker uznal pokrok v brexitových rozhovorech. Johnsonův návrh ale irskou pojistku nenahrazuje - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Juncker uznal pokrok v brexitových rozhovorech. Johnsonův návrh ale irskou pojistku nenahrazuje

, čtk,

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes v telefonátu s britským premiérem Borisem Johnsonem uznal pokrok v částech nového brexitového návrhu, který obdržel z Londýna. Zároveň však dodal, že problémy spojené s budoucím režimem na hranici Irska a Severního Irska a náhradou za takzvanou irskou pojistku přetrvávají a bude je nutné dále řešit. Uvedla to EK s tím, že text návrhu nyní podrobně prozkoumají její právní experti.

Návrh podle Junckera přináší pozitivní kroky například ve věci kontrol zboží přepravovaného mezi Velkou Británií a Severním Irskem. Celkovou otázku celního uspořádání je ale podle něho nutné dále vyřešit.

Šéf EK poznamenal, že je stále potřeba zajistit, aby mezi oběma částmi ostrova zůstala zachována křehká rovnováha, kterou v roce 1998 přinesla takzvaná velkopáteční dohoda. Právě obavami z nového napětí v Irsku mimo jiné zdůvodňuje Brusel požadavek, aby po brexitu na ostrově nevznikla nová hranice. Pojistku, která to měla zaručit, však Johnson odmítá jako zásah do britské suverenity.

“(Juncker) rovněž zdůraznil, že musíme mít právně funkční řešení, které splňuje všechny náležitosti pojistky: zabrání vzniku tvrdé hranice, zachová spolupráci Severního Irska s Irskem a ekonomiku celého ostrova a ochrání jednotný trh EU a pozici Irska v něm,“ uvedla komise v prohlášení.

Vystoupí Británie z EU 31. října?

Dále čtěte:

Brexit vyžene ceny potravin v Británii o pětinu. Lékaři se obávají zhoršení zdraví obyvatel

Konečně bez Bruselu: v Británii se rodí zdravější systém dotací pro zemědělce

Smrtící koktejl pro Británii: Johnson, brexit a skotský nacionalismus

Johnson svým bombastickým jazykem přede zlatou nit. Chlubí se citováním Homéra ve starořečtině

Chce brexit i Poláky. Britská firma je za levnou sílu z Východu ráda

Ohodnoťte tento článek
Diskuze