Juncker se ohradil proti Babišovým výrokům vůči OLAF. Úřad je podle něj nezávislý - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Juncker se ohradil proti Babišovým výrokům vůči OLAF. Úřad je podle něj nezávislý

, čtk,
Juncker se ohradil proti Babišovým výrokům vůči OLAF. Úřad je podle něj nezávislý
Zdroj: čtk

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN) ohradil proti výpadům českého premiéra Andreje Babiše (ANO) vůči vyšetřování kauzy Čapí hnízdo Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF).

OLAF vyšetřování Čapího hnízda uzavřel na konci roku 2017 s tím, že existuje podezření na dotační podvod. České ministerstvo financí pak v lednu následujícího roku oznámilo, že farma, která jako malý podnik původně získala padesátimilionovou dotaci, byla vyjmuta z evropského financování. Babiš následně řekl, že vyšetřování, které vede OLAF kolem Čapího hnízda, je zpolitizované v Česku i v Bruselu. Proti tomu se už tehdy důrazně ohradil tehdejší úřadující šéf OLAF Nicholas Ilett. Podle něj úřad za dvě desetiletí své existence prokázal praktickým způsobem svého fungování, že je nezávislý a svou nezávislost si brání.

Obdobně se nyní vyjádřil pro HN i šéf EK. Uvedl, že úkolem OLAF je kontrola a není pravda, že by jeho vyšetřování bylo politicky motivované. „V tomto českém případě jsme se rozhodli pozastavit čerpání evropských peněz firmami, kterých se týká vyšetřování. Celý případ bude objasněn na základě pravidel, která máme,“ řekl Juncker, podle kterého je OLAF nezávislý.

Měl by Andrej Babiš kvůli kauze Čapí hnízdo odejít z politiky?

Česká policie v polovině dubna v kauze kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo navrhla Babiše a ostatní obviněné obžalovat. Stíhání čelí i Babišova žena Monika, dcera Adriana Bobeková a švagr Martin Herodes. Obviněni jsou také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál.

Policie řešila údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo přes tři roky. Babiš dlouhodobě ale odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Hrozí mu až deset let vězení.

Čtěte komentář: Krmení čápa

 Páral

Čtěte také:

Kauza Čapí hnízdo: policie ukončila vyšetřování, obvinění si mohou projít spis

Policie prověřuje daňové úniky farmy Čapí hnízdo

Faltýnkova devítka. Proti druhému muži ANO se může obrátit jeho největší zbraň

Agrofert poslal Čapímu hnízdu na reklamu 272 milionů korun

Babišova velkovýrobna bionafty zpátky v zisku: Preol vydělal 164 milionů

Agrofert omezí investice, zaměří se na snížení dluhů

 Sídlo Agrofertu

Ohodnoťte tento článek
Diskuze