Juncker: Řízení vůči Česku kvůli kvótám pro uprchlíky není sankcí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Juncker: Řízení vůči Česku kvůli kvótám pro uprchlíky není sankcí

, čtk,
Juncker: Řízení vůči Česku kvůli kvótám pro uprchlíky není sankcí
Zdroj: čtk

Dnes zahájené řízení Evropské komise vůči Česku, Maďarsku a Polsku kvůli nenaplňování dohodnutých unijních kvót pro přijímání uprchlíků nelze srovnávat se sankcemi. Poslancům Evropského parlamentu ve Štrasburku to řekl předseda komise Jean-Claude Juncker. Dodal, že Evropská komise neměla jinou možnost, protože tyto státy porušily unijní právo.

„Je třeba dát jasně najevo, že i když hlasujete proti něčemu, tak musíte dodržovat platné právo,“ dodal Juncker s odkazem na program přerozdělení až 160 000 žadatelů o azyl nacházejících se v Itálii a Řecku, který unijní státy navzdory odporu Česka a některých dalších zemí přijaly v roce 2015.

Komise tak podle něj neměla jinou možnost než spustit vůči Česku, Polsku a Maďarsku řízení pro porušení unijního práva. Zahájení takzvaného vytýkacího řízení ale nelze srovnávat se sankcemi, zdůraznil Juncker. „Tady jde o dodržení evropského práva,“ řekl předseda Evropské komise. Doufá, že řízení vůči trojici členských států nedospěje až k soudu.


Potvrzeno. Brusel kvůli kvótám zahájí s Českem řízení pro porušení unijní legislativy

 migranti, ilustrační foto


Juncker také prohlásil, že solidarita nemůže fungovat pouze jednostranně. „Nevzdávám se naděje, že evropský duch a evropské hodnoty se nakonec prosadí,“ uvedl předseda Evropské komise. „Solidarita musí vycházet ze srdce, nelze ji vynutit násilím,“ řekl a dodal, že to bude členským státům připomínat během nadcházejícího summitu v Bruselu.

Země si podle kvót převzaly 20 869 běženců
Země Evropské unie si k 9. červnu v rámci programu přerozdělování azylantů podle kvót převzaly z Itálie a Řecka celkem 20 869 osob. Uvedla to Evropská komise. Do září by přitom mělo být podle původní dohody z roku 2015 přerozděleno 160 000 lidí. Nyní už je jasné, že jich bude výrazně méně.

„Všichni ti, kdo mají nárok – a je to výrazně nižší číslo než 160 tisíc – by měli být přemístěni v příštích měsících. Toho se dá dosáhnout, pokud všechny země přijmou svůj spravedlivý díl,“ prohlásil eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos.

Zahájení řízení mimo jiné vůči Česku oznámil v úterý ve Štrasburku komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že Česko bude důsledně bránit své rozhodnutí nepodílet se na systému kvót. Polská vláda dala najevo hájit se před Soudním dvorem EU a šéf maďarské diplomacie označil postup EK za vydírání.

Jednorázový dvouletý program má být splněn letos v září, ale doposud si unijní státy celkem převzaly necelých 21.000 osob, takže závazky plynoucí ze sporného systému přerozdělování migrantů zjevně neplní nejen Česko, Polsko a Maďarsko. Avramopulos ale v úterý zdůraznil, že tyto tři členské země „neudělaly vůbec nic už déle než rok“.

Opravdu jde v případě kvót o princip? Přečtěte si komentář Lubomíra Hegera

Přečtěte si také:

Počet migrantů se výrazně sníži. Letos jich do Evropy dorazilo zatím 73 tisíc

Už ani jeden migrant. Česko pohřbívá unijní kvóty

Merkelová: Některé země nespolupracují, velký počet migrantů už přijmout nelze


Ohodnoťte tento článek
Diskuze