Johnson opět hrozí brexitem bez dohody. „Dochází nám čas,“ upozorňují Němci - Euro.cz

Přihlášení

Johnson opět hrozí brexitem bez dohody. „Dochází nám čas,“ upozorňují Němci

,
Johnson opět hrozí brexitem bez dohody. „Dochází nám čas,“ upozorňují Němci
Zdroj: Profimedia.cz

Brexitová sága by se měla blížit ke svému konci. Jak rozchod Evropské unie a Velké Británie bude vypadat zatím však není příliš jasné. Společná jednání uvázly na mrtvém bodě, hrozí omezení vzájemného obchodu. Německo nedávno znovu deklarovalo, že členské státy stojí za Irskem, na jehož hranicích se nachází zřejmě největší problém celé dohody – hraniční přechody se Severním Irskem.

„Chceme dohodu, ta je z irského úhlu pohledu extrémně důležitá. Neobětujeme Irsko, ale budeme pokračovat v odchodových rozhovorech. Obě strany musí mít na paměti realitu, protože dohoda je v zájmu obou stran,“ prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Podle německého ministra zahraničí Heiko Masse by byl „no deal brexit“ v době celosvětové pandemie nezodpovědný.

Francouzští zástupci jsou ohledně dosažení možné dohody skeptičtější. „V současné chvíli je hypotéza odchodu bez dohody velice reálná a bohužel dnes už i velice pravděpodobná,“ řekl francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian. Jak by vyjednávání s Velkou Británií měla dopadnout se podle něj ukáže do poloviny listopadu. „Jsme připraveni na veškeré možnosti,“ tvrdí Le Drian.

Nedávná studie, která vznikla na London School of Economics, přitom upozorňuje, že případný brexit bez dohody by měl obrovské finanční dopady. Podle odhadů expertů by takovýto odchod z EU mohl stát Londýn kolem 160 miliard liber, což by znamenalo pokles zhruba osm procent HDP. Pro lepší srovnání uvádějí autoři studie dopady pandemie koronaviru, kdy Bank of England předpokládá, že by mohla Velkou Británii stát zhruba 40 miliard liber, neboli 1,7 procenta HDP.

Celkový dopad ekonomové nepočítají pouze z bezprostředních následků jako zavedení celních bariér, ale také z reputačních problémů, kdy se obchodníci a velké firmy budou snažit kvůli komplikovaný obchodním vztahům vyhnout dodávkám z Britských ostrovů. S tím souvisí i úbytek turistů a redukce pracovní migrace. Celková cena za brexit bez dohody je tak uváděná v dlouhodobém hledisku.

Evropští vyjednávači s čelem Michelem Barnierem jsou ochotni jednat až do poloviny listopadu, britský premiér Boris Johnson však hrozí, že pokud nebude dohoda dosažena během aktuálního týdne, tak Britové z jednání odejdou. Podle evropských diplomatů se takto Britové snaží získat lepší vyjednávací pozici, která by jim ve výsledku přinesla například nulová cla.

Nervózní jsou však už i němečtí představitelé, kteří zároveň až do konce roku předsedají Evropské radě a jednání tak probíhají i za jejich koordinace. Německý ministr pro evropské záležitosti Michael Roth upozornil britské protějšky, že „dochází čas“. „Proto od našich přátel z Velké Británie očekáváme výrazný pokrok v klíčových oblastech,“ vysvětlil Roth. „Každý by měl vědět, že scénář odchodu bez dohody je nejhorší možný způsob nejen pro EU, ale také pro Velkou Británii,“ doplnil Roth.

Zdroj: dw.com, theguardian.com