Jižní Korea má nového prezidenta. Mun Če-in chce jet do KLDR - Euro.cz

Přihlášení

Jižní Korea má nového prezidenta. Mun Če-in chce jet do KLDR

, čtk,
Jižní Korea má nového prezidenta. Mun Če-in chce jet do KLDR
Zdroj: čtk

Novým jihokorejským prezidentem se stal liberál Mun Če-in. Po sečtení všech hlasů to uvedla místní volební komise. Liberální politik už v parlamentu složil i slavnostní přísahu, a oficiálně se tak ujal své funkce. V proslovu následně uvedl, že je ochoten za určitých podmínek navštívit Severní Koreu, informovala agentura AP.

Americký prezident Donald Trump telefonicky poblahopřál Munovi ke zvolení a dodal, že bude s novým prezidentem spolupracovat v otázce severokorejského jaderného programu. Zároveň Mun Če-ina pozval k návštěvě Washingtonu, informoval úřad jihokorejského prezidenta.

S blahopřáním ke zvolení se připojil také japonský premiér Šinzó Abe, který v prohlášení uvedl, že se těší na spolupráci s Munem na zlepšování vzájemných vztahů. Jižní Koreu označil za jednoho z nejdůležitějších japonských sousedů.

Liberál Mun Če-in podle volební komise získal v úterním hlasování 41,1 procenta hlasů. S velkým odstupem skončil na druhém místě s 24 procenty hlasů konzervativec Hong Čun-pchjo. On i centrista An Čchol-so, který získal 21,4 procenta hlasů, uznali svou porážku již v úterý.

Podle agentury Reuters byla volební účast navzdory nepříznivému počasí nejvyšší za posledních dvacet let.

Mun Če-in dnes v poledne místního času (5:00 SELČ) složil v zákonodárném sboru slavnostní přísahu, a ujal se tak své funkce. Předtím ještě navštívil národní hřbitov, kde uctil památku bývalých prezidentů, bojovníků za svobodu země a válečných hrdinů.


Přečtěte si více o pravděpodobném vítězi voleb

 Favoritem prezidentských voleb je liberál Mun Če-in


V proslovu po složení přísahy nový prezident uvedl, že je ochoten za určitých podmínek navštívit Severní Koreu, s níž je jeho země od korejské války z let 1950 až 1953 technicky stále ve válečném stavu. Jednat chce rovněž s Čínou a Spojenými státy o kontroverzním americkém protiraketovém štítu THAAD.

Nový prezident dnes oznámí jména důležitých členů své administrativy. Předsedou vlády bude podle agentury Reuters I Nak-jon, dosavadní guvernér provincie Čolla namdo.

Munovo vítězství ukončilo desetiletou vládu konzervativců. Ukončit by mělo také vleklou politickou krizi, která vedla k sesazení prezidentky Pak Kun-hje kvůli její roli v rozsáhlém korupčním skandálu. Exprezidentka je v současnosti ve vazbě, kde čeká na začátek soudního procesu.

Mun Če-in v předvolební kampani sliboval mimo jiné vstřícnější postoj k Severní Koreji, odkud uprchli oba jeho rodiče. Podle agentury Reuters už stihl nově zvolený prezident o vztazích se severním sousedem hovořit s náčelníkem jihokorejského generálního štábu.

Novému jihokorejskému prezidentovi dnes poblahopřál ke zvolení jeho čínský protějšek Si Ťin-pching. Vzájemné spory Pekingu a Soulu chce čínská hlava státu řešit na základě vzájemného porozumění. Severní Koreu Si Ťin-pching v blahopřání nijak nezmínil.

Mun Če-in
Do politiky vstoupil v květnu 2012, kdy se stal členem Národního shromáždění za liberální opoziční Jednotnou demokratickou stranu (UDP). V letech 2015 až 2016 stál v čele UDP.
Zúčastnil se již prezidentských voleb před pěti lety. Na prezidentského kandidáta byl navržen v září 2012, když zvítězil ve stranických primárkách UDP. V jednokolových volbách 19. prosince 2012 získal 48 procent hlasů, zvítězila v nich jeho soupeřka, pozdější prezidentka Pak Kun-hje se ziskem téměř 52 procent hlasů.
Zastává smířlivější postoj vůči KLDR a je nakloněn obnově pomoci tomuto severnímu sousedovi.
V minulosti kritizoval systém přidělování dávek v zemi a omezené možnosti tělesně postižených v případě, že chtějí pracovat.
Zdůraznil, že pokud bude zvolen prezidentem, bude usilovat o zachování silných vztahů se Spojenými státy, které mají v Jižní Koreji 28 500 vojáků. Spojené státy již rozmístily a zprovoznily na jihokorejském území části protiraketového štítu THAAD, který je zamýšlen jako obrana proti severokorejským raketám. Mun Če-inova strana navrhla jejich rozmísťování pozastavit až do rozhodnutí nové jihokorejské administrativy, popřípadě je i stáhnout.

Přečtěte si také:

Protiraketový štít v provozu. Jižní Korea je chráněna americkým deštníkem

Jihokorejská prezidentka chtěla úplatek od Samsungu, tvrdí žalobci

Šéfa Samsungu čeká obvinění. Vedle korupce i z křivého svědectví