Jiří Pospíšil: Volební výsledky TOP 09 jsou problém

Jan Novotný 15. října 2016, 10:51  -  Jan Novotný
15. října 2016, 10:51

Europoslanec za TOP 09 a Starosty a někdejší ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil se v krajských volbách stal jedním z největších skokanů. Díky kroužkům dokázal přeskákat z posledního 50. místa kandidátky TOP 09 v Plzeňském kraji na první.

Pospíšil velmi stál o to, aby TOP 09 a ODS spolupracovaly v předvolební koalici alespoň na krajské úrovni. Dosud se zcela nevzdal ani myšlenky na spojení obou stran i v celostátní politice. To se ale v blízké budoucnosti jeví jako nereálné. Podobně jako návrat Pospíšila do domácí politiky.

Europoslanec teď podle svých slov čeká na vnitrostranickou reflexi slabých volebních výsledků TOP 09 a možná i na rezignaci předsedy strany Miroslava Kalouska, s nímž ho nepojí příliš vřelé vztahy. Stále není zcela jasné, jestli Kalousek místo předsedy uhájí. Definitivně o tom rozhodne čtvrteční výkonný výbor strany.

„TOP 09 si musí vyhodnotit výsledky z krajských voleb, říct si, jestli je všechno v pořádku, nebo je to problém. Já si myslím spíš to druhé. Ale nebudu TOP 09 říkat, co má dělat nebo kdo má odejít,“ řekl Pospíšil v rozhovoru pro týdeník Euro.

Už dlouho se přimlouváte za bližší spolupráci ODS a TOP 09. Proč by to podle vás bylo výhodné?

Vnímám to tak z pozice občana, pravicového voliče a v krajských volbách jsem to myslel zejména ve vztahu k Plzni. Oběma stranám v Plzeňském kraji jsem radil, aby vytvořily společnou kandidátku. Ta kandidátka ODS, TOP 09, ale třeba i Starostů mohla být vítězná. Příběh Plzně ukazuje, že by pravice rozhodně měla uvažovat o nějaké spolupráci. Ale tato úvaha nevyjadřuje nějaké mé ambice, já jsem europoslanec a nebudu kandidovat v parlamentních volbách.

Neměl jsem v této souvislosti na mysli vaše ambice.

Ano, ale Zahradilové (europoslanec za ODS Jiří Zahradil – pozn. red.) a jiní začali na Facebooku hystericky vykřikovat, že se někam tlačím. Je to jen moje úvaha o tom, jak by mohla pravice obecně posílit.

Miroslav Kalousek ale už několikrát uvedl, že by byl rád, kdybyste do TOP 09 přímo vstoupil a nekandidoval za ni pouze jako nezávislý.

Mně to nikdo osobně neřekl. Zastupuji v Evropském parlamentu TOP 09 a Starosty a nezávislé. S oběma stranami spolupracuji. V tuto chvíli na té spolupráci nechci nic měnit a o vstupu do strany neuvažuji. Já jsem tím posledním místem na kandidátce TOP 09 pro krajské volby v Plzeňském kraji prokázal, že ta má kandidatura má spíše symbolický charakter. I tak jsem myslím pár hlasů TOP 09 přinesl.

Nechtěl byste přece jen TOP 09 pomoci více než jen posledním místem na kandidátce?

Máte-li pocit, že by formální členství v TOP 09 bylo pro pravici větší pomocí, prosím. Já si to úplně nemyslím. TOP 09 má zvolené orgány na další dva roky. Uvidíme, jakou sebereflexi z výsledku krajských voleb teď vyvodí. Zatím jsou to předčasné otázky.

Nepřijde mi to jako předčasné, ale logické. Vy jste jako jeden z mála kandidátů TOP 09 udělal v krajských volbách dobrý výsledek.

Vaše otázky jsou asi logické, ale ta hra teď není o mně. Pokud budu formálním členem TOP 09, ztíží mi to spolupráci se Starosty. I na jejich kandidátce jsem byl v evropských volbách zvolen. TOP 09 si musí vyhodnotit výsledky z krajských voleb, říct si, jestli je všechno v pořádku nebo je to problém. Já si myslím spíš to druhé. Ale nebudu TOP 09 říkat, co má dělat nebo kdo má odejít. Tah teď není na Jiřím Pospíšilovi, tah je na TOP 09.

Dále čtěte:

Nový rebel ČSSD Zimola: Strana by si měla Michala Haška považovat

ANO půjde do opozice také v Plzni. ČSSD se dohodla na těsné koalici

Kdo vlastně vyhrál volby


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít