Ještě nemáme zcela vyhráno, varuje šéfka Mezinárodního měnového fondu Georgievová - Euro.cz

Přihlášení

Ještě nemáme zcela vyhráno, varuje šéfka Mezinárodního měnového fondu Georgievová

,
Ještě nemáme zcela vyhráno, varuje šéfka Mezinárodního měnového fondu Georgievová
Zdroj: ČTK

Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová je toho názoru, že navzdory rekordně vysokým vládním záchranným balíčkům, které jednotlivé státy vynaložily na podporu svých hospodářství, se nedá říct, že by globální ekonomika jako taková krizi způsobenou pandemií koronaviru již kompletně překonala. Ba naopak, v masivních stimulech bude podle ní potřeba pokračovat i nadále.

Jak MMF ústy své šéfky tvrdí, jen v uplynulých měsících bylo ze strany zemí G20 a několika dalších států na záchranu celosvětového hospodářství vydáno přes 11 bilionů dolarů. Navzdory tomu byla však zmíněná instituce nucena upravit svůj ekonomický výhled na tento i příští rok, a to směrem ryze negativním. Podle jejího aktuálního odhadu by se globální hospodářství mělo letos propadnout celkem o 4,9 procenta, přičemž v roce 2021 lze očekávat, že zotavení nebude tak výrazné, jak se zprvu očekávalo.

„Ještě nemáme vyhráno,“ napsala Georgievová podle agentury Reuters na svém blogu jen pár dní před plánovaným online mítinkem ministrů financí a guvernérů národních bank zemí skupiny G20.     

Mezi hlavní rizika, která v příštích měsících světové ekonomice hrozí, zařadila mimo jiné nástup další velké vlny koronavirové nákazy, jež by si vyžádal opětovné zavádění karanténních opatření, cenovou volatilitu jednotlivých komodit, rostoucí protekcionismus a politickou nestabilitu.

Také poukázala na fakt, že během letošního března a dubna bylo v některých zemích mnohdy i nenávratně zrušeno více pracovních míst, než kolik jich zde vzniklo od konce předchozí finanční krize, jež zachvátila svět na přelomu první a druhé dekády jednadvacátého století.

Nepolevovat a vytrvat

Aby se všem těmto hrozbám předešlo, musejí centrální bankéři podle výkonné ředitelky MMF nadále pumpovat do ekonomiky peníze a umět zavčas zareagovat na neustále se vyvíjející situaci:

„Monetární politika by se měla nedále přizpůsobovat, a to zejména tam, kde hospodářská výkonnost významně zaostává a kde je inflace pod stanoveným cílem, což je během této krize případ mnoha zemí.“

Očekávaný slabší růst v nadcházejícím roce pak vedoucím představitelům MMF dělá starost především proto, že se tak zvyšují šance na případnou dezinflaci (zpomalující se růst spotřebitelských cen) a potenciálně i prodlužuje doba s nízkými úrokovými sazbami. To by dle jejich odhadů mohlo negativně ovlivnit finanční stabilitu a dluhovou udržitelnost.

Zdroj: www.reuters.com,
Diskuze