Japonsko po Ghosnově útěku zpřísní imigrační kontroly - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Japonsko po Ghosnově útěku zpřísní imigrační kontroly

, čtk,
Japonsko po Ghosnově útěku zpřísní imigrační kontroly
Zdroj: čtk

Za neomluvitelný označila dnes japonská ministryně spravedlnosti útěk bývalého předsedy správní rady automobilky Nissan Carlose Ghosna z Japonska do Libanonu. Masako Moriová uvedla, že nařídila vyšetření Ghosnova útěku a slíbila, že zpřísní imigrační kontroly. Ghosn čelil v Japonsku obvinění z několika trestných činů.

„Útěk obviněného, který byl z vazby propuštěn na kauci, je neomluvitelný,“ uvedla Moriová. Zároveň odmítla, že by japonský soudní systém nerespektoval základní lidská práva, jak tvrdí 65letý Ghosn. Podle agentury AFP je prohlášení Moriové první oficiální reakcí japonské vlády na Ghosnův útěk.

Bývalého předsedu správní rady automobilky Nissan Motor Carlose Ghosna zadrželi v Japonsku v listopadu 2018. Postupně jej obvinili z několika trestných činů. Mimo jiné z toho, že nepřiznal všechny příjmy a že zneužil firemní peníze.

V úterý Ghosn, který má brazilské, libanonské a francouzské občanství, oznámil, že uprchl z Japonska do Libanonu. Prohlásil, že neutekl před spravedlností, ale naopak před nespravedlností a politickým pronásledováním. Japonský soudní systém přitom označil za zmanipulovaný.


Podívejte se na galerii:

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu hybridního superbu. Investovala 311 milionů

 Pokud se baterie hybridního superbu nabíjí pomocí nabíjecího wallboxu, trvá nabití 3,5 hodiny


Libanon nemá s Japonskem dohodu o vydávání občanů. Blízkovýchodní země ale už od mezinárodní policejní organizace Interpol obdržela na Ghosna zatykač s varováním červeného stupně. Ten je žádostí členské země určenou ostatním státům, aby pomohly lokalizovat a zatknout člověka podezřelého ze spáchání trestného činu.

Japonská ministryně spravedlnosti dnes slíbila důkladné vyšetření „zjevně nelegálního“ Ghosnova útěku z Japonska. Zároveň uvedla, že neexistuje žádný záznam toho, jak se průmyslník dostal ze země. Kauci, na kterou byl někdejší předseda správní rady Nissanu loni v dubnu propuštěn a jejíž podmínky mu zakazovaly opustit Japonsko, soud podle Moriové již zrušil.

Tokijské státní zastupitelství dnes v prohlášení uvedlo, že bylo od počátku proti tomu, aby se Ghosn dostal na kauci z vazby, neboť se obávalo, že by mohl uprchnout ze země.

Podle agentury Kjódó Ghosn odletěl z Japonska 29. prosince v soukromém letounu z mezinárodního letiště v Ósace. Do Libanonu přicestoval podle tamních médií z Turecka.

Čtěte také:

Výkonný ředitel automobilky Nissan odstupuje z funkce, měl nesrovnalosti v příjmech

Škodě klesl odbyt o 2,9 procenta. Postihl ji propad trhu v Číně

Konec dealerů? Auta se budou brzy nakupovat hlavně online, věští Google

Aféra Dieselgate: německý soud začal řešit žalobu 470 tisíc klientů na Volkswagen

Ohodnoťte tento článek
Diskuze