Janukovyč byl shledán vinným z vlastizrady a vedení agresivní války - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Janukovyč byl shledán vinným z vlastizrady a vedení agresivní války

, čtk,
Janukovyč byl shledán vinným z vlastizrady a vedení agresivní války
Zdroj: čtk

Kyjevský soud dnes v nepřítomnosti odsoudil bývalého prezidenta Viktora Janukovyče za vlastizradu ke třinácti letům vězení. Za napomáhání agresivní válce proti Ukrajině byl bývalý prezident žijící nyní v ruském exilu odsouzen k dvanácti letům, přičemž oba tresty má vykonávat souběžně. Soud rovněž rozhodl o zabavení Janukovyčova majetku. Obvinění z pokusu o změnu státních hranic byl Janukovyč pro nedostatek důkazů zbaven. Obhajoba má možnost podat proti rozsudku do třiceti dnů odvolání.

„Navzdory tomu, že svou vinu nepřiznal, soud obviněného shledává na základě přiměřených a přípustných důkazů vinným ze spáchání trestných činů vlastizrady a napomáhání vedení agresivní války,“ řekl soudce.

Janukovyč, který vykonával úřad ukrajinského prezidenta v letech 2010 až 2014, utekl z Ukrajiny 22. února 2014 po masových nepokojích v centru hlavního města, které si vyžádaly stovku lidských životů. Do Ruska mu pomohly utéct ruské bezpečnostní služby. Nyní podle dostupných informací žije v Rostově na Donu, asi 100 kilometrů od ukrajinských hranic. K soudu do Kyjeva se odmítl dostavit.

Exprezident je souzen v nepřítomnosti. Jeho právník Vitalij Serďuk oznámil, že ukrajinský soud porušil předpisy a exprezidenta o procesu „řádně neuvědomil“.

Žaloba na bývalou hlavu státu byla podána v říjnu 2016. Obvodní soud v Kyjevě začal projednávat Janukovyčův případ v květnu 2017. Exprezidentovou zodpovědností za smrt lidí zabitých během převratu se má soud zabývat v samostatné kauze.

Podivný azovský incident. Konflikt v Černém moři hraje do karet Putinovi i Porošenkovi

 Ruský prezident Vladimir Putin a jeho ukrajinský protějšek Petro Porošenko

Dále čtěte:

Cvičiště Ukrajina. Země slouží Rusům jako testovací polygon pro kyberválku

Miliardáři v čele znesvářených států: Porošenko je bohatší než Putin, ale pouze oficiálně

Ukrajina zakázala ruským mužům mezi 16 a 60 lety vstup na své území