Jak utéct z Kábulu. Česko zvažuje uzavření ambasády v Afghánistánu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jak utéct z Kábulu. Česko zvažuje uzavření ambasády v Afghánistánu

,
Jak utéct z Kábulu. Česko zvažuje uzavření ambasády v Afghánistánu
Zdroj: Oleksandr Rupeta/NurPhoto/REX /Profimedia.cz

Stahování spojeneckých jednotek zpod Hindúkuše se začíná projevovat už i v České republice. Nejenže se každoročně snižuje počet vojáků, kteří z Prahy do afghánské mise zamíří, ale otevřelo se i další téma. A poměrně citlivé. Jak dál s českým velvyslanectvím v zemi?

„O budoucnosti našeho zastupitelského úřadu v Kábulu se vede diskuse,“ potvrzuje šéfdiplomat Tomáš Petříček (ČSSD). Kvůli špatné bezpečnostní situaci v zemi totiž ambasáda ve čtvrti Wazir Akbar Khan na severu metropole potřebuje ochrannou jednotku Vojenské policie.

Bez těchto vyzbrojených specialistů nemohou čeští diplomaté a úředníci v Afghánistánu nikam. „Osobně bych rád, aby ambasáda působila i do budoucna. Předpokladem jsou zejména bezpečnostní podmínky, o čemž jednáme především s ministerstvem obrany,“ vysvětluje Petříček.

Černínský palác má totiž stále na paměti konec července roku 2014, kdy musela armáda takřka na poslední chvíli letecky evakuovat zaměstnance české a švýcarské ambasády z libyjského Tripolisu. Boje mezi tamějšími povstalci eskalovaly natolik, že v rámci ochrany životů bylo třeba ukončit činnost velvyslanectví a úředníky z místa rychle dostat. Formálně tripoliské zastupitelství ukončilo provoz v dubnu 2015, kdy Praha přesunula úřad do Tunisu.

S Američany odejdou i Češi

Že ze strany Černínského paláce nejde o plané obavy, dokazuje aktuálně schválený plán zahraničních misí české armády. Jestliže nyní může v Afghánistánu působit až 390 vojáků z českých a moravských posádek, pro roky 2021 a 2022 se jejich počet sníží na 205.

Ministerstvo obrany zatím ovšem odmítá, že by se restrikce týkaly speciálního týmu Kamba, tedy oddílu Vojenské policie, který chrání a střeží české diplomaty v Afghánistánu. „Jsme…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?