Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Americký bombradér B-2, ilustrační foto
Americký bombradér B-2, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Jak americká armáda používá sociální sítě: z „legrace“ hrozí nukleárním útokem

18. ledna, 14:19  -  František Novák
Americký bombradér B-2, ilustrační foto
Americký bombradér B-2, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
18. ledna, 14:19

Před příchodem Nového roku americké velitelství strategických sil, jež disponuje i jadernými zbraněmi, na oficiálním twitterovém účtu pohrozilo, že může shodit něco mnohem většího, než je tradiční světelná koule na newyorském Times Square. Příspěvek s letadlem shazujícím bomby rozpoutal kritiku i debatu o tom, jak armáda používá sociální média. Nebylo to totiž poprvé, kdy nevhodně „vtipkovala“ o svých jaderných kapacitách.

Příchod nového roku strategické síly Spojených států, jež mají na starosti také nukleární zbraně a jaderné odstrašení nepřátel Spojených států a jejich spojenců, komentovaly na Twitteru příspěvkem, že v případě potřeby mohou shodit něco mnohem většího, než je světelná koule na newyorském Times Square. Což je rituál během oslav příchodu Nového roku, který je celosvětově sledován miliardou lidí v televizi.

Americká armáda doplnila příspěvek i krátkým videem, na němž bombardér B-2 shazuje bomby a nápisem „lethal“, aby nikdo nepochyboval, že útok bude smrtící. Video evokovalo situaci, že se jedná o shození atomové bomby. Po kritice byl příspěvek odstraněn a následovala omluva, že se jednalo o nevhodný žert, který měl ale upozornit na to, že je armáda připravena chránit bezpečnost Ameriky i jejích spojenců.

„Tento příspěvek, který byl vymazán, byl součástí naší série, jež má představit naše priority. Jaderné odstrašení, rozhodnou odpověď, sílu a připravenost k boji,“ vysvětlil mluvčí strategických sil americké armády s tím, že bomby nenesly jaderné hlavice.