Jak americká armáda používá sociální sítě: z „legrace“ hrozí nukleárním útokem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jak americká armáda používá sociální sítě: z „legrace“ hrozí nukleárním útokem

,
Jak americká armáda používá sociální sítě: z „legrace“ hrozí nukleárním útokem
Zdroj: Profimedia.cz

Před příchodem Nového roku americké velitelství strategických sil, jež disponuje i jadernými zbraněmi, na oficiálním twitterovém účtu pohrozilo, že může shodit něco mnohem většího, než je tradiční světelná koule na newyorském Times Square. Příspěvek s letadlem shazujícím bomby rozpoutal kritiku i debatu o tom, jak armáda používá sociální média. Nebylo to totiž poprvé, kdy nevhodně „vtipkovala“ o svých jaderných kapacitách.

Příchod nového roku strategické síly Spojených států, jež mají na starosti také nukleární zbraně a jaderné odstrašení nepřátel Spojených států a jejich spojenců, komentovaly na Twitteru příspěvkem, že v případě potřeby mohou shodit něco mnohem většího, než je světelná koule na newyorském Times Square. Což je rituál během oslav příchodu Nového roku, který je celosvětově sledován miliardou lidí v televizi.

Americká armáda doplnila příspěvek i krátkým videem, na němž bombardér B-2 shazuje bomby a nápisem „lethal“, aby nikdo nepochyboval, že útok bude smrtící. Video evokovalo situaci, že se jedná o shození atomové bomby. Po kritice byl příspěvek odstraněn a následovala omluva, že se jednalo o nevhodný žert, který měl ale upozornit na to, že je armáda připravena chránit bezpečnost Ameriky i jejích spojenců.

„Tento příspěvek, který byl vymazán, byl součástí naší série, jež má představit naše priority. Jaderné odstrašení, rozhodnou odpověď, sílu a připravenost k boji,“ vysvětlil mluvčí strategických sil americké armády s tím, že bomby nenesly jaderné hlavice.

Kde je důvěryhodnost?

Časopis Motherboard se ptá, jaký má smysl zveřejňování podobných zpráv na sociálních sítích od americké armády, zejména složky, která disponuje i jadernými zbraněmi. Martin Pfeiffer, který se specializuje na problematiku jaderného konfliktu, tvrdí, že by preferoval jiný způsob komunikace americké armády s veřejností. Armáda by měla u veřejnosti budit zejména důvěru.

V případě strategických sil nejde o první kontroverzní příspěvek. V dubnu 2018 se na jejich účtu objevila kresba, která varuje před bombardérem B-2, který je prý nebezpečnější, než maskovaný zabiják z hororu Pátek třináctého.

Odstrašení jaderným útokem je podle časopisu natolik závažnou věcí, že by o tom armáda neměla vtipkovat. Pfeiffer zdůraznil, že Spojené státy by měly vystupovat jako důvěryhodný a odpovědný stát, který disponuje jadernými zbraněmi.

Dále čtěte:

Podpořte jadernou fúzi v Evropě, vyzývají američtí vědci Trumpovu vládu

Německé dodávky jaderného paliva Brazílii se nelíbí opozici. Obává se vojenského zneužití

Brazilská jaderná elektrárna Angra, ilustrační foto

Ohodnoťte tento článek
Diskuze