Jablonečtí zastupitelé odvolali primátora Kroupu. Nahradí ho Čeřovský z ODS - Euro.cz

Přihlášení

Jablonečtí zastupitelé odvolali primátora Kroupu. Nahradí ho Čeřovský z ODS

, čtk,
Jablonečtí zastupitelé odvolali primátora Kroupu. Nahradí ho Čeřovský z ODS
Zdroj: čtk

Zastupitelstvo v Jablonci nad Nisou dnes odvolalo primátora Milana Kroupu zvoleného za ANO. Pro jeho odvolání bylo v tajném hlasování 18 z 29 přítomných zastupitelů. Návrh na doplnění programu dnešního jednání podal Štěpán Matek z dříve koaličního uskupení Společně pro Jablonec. Kroupu nahradí Jiří Čeřovský z ODS, kterému dalo v tajné volbě hlas 20 z 28 přítomných zastupitelů.

V čele Jablonce stála od loňského podzimu koalice tvořená ANO, Piráty, hnutím Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem zvoleným za Novou budoucnost pro Jablonec. Dohromady měla v zastupitelstvu 17 mandátů ze 30. Rozpadla se v polovině srpna kvůli vnitřním neshodám. Důvodem byl ale také střet zájmů primátora. Ten jako jednatel firmy GREPA Networks vymáhá po Jablonci zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018 a žádá odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích.

Kroupa v minulých dnech opustil ANO. Hlavním důvodem je podle něj rozpad koalice, který považuje za své osobní selhání. K odchodu ho vedla také snaha nepoškozovat ANO, řekl v úterý Kroupa.


Čtěte komentář: Babišův cyklus: vytvoř problém, vyřeš ho a machruj

 Jan Brož


Premiér Andrej Babiš (ANO) při dnešní návštěvě Ústeckého kraje jeho rozhodnutí přivítal. „Takové lidi určitě nechceme, jsem rád, že se tak rozhodl,“ uvedl. „Pro mě je to neuvěřitelný příběh. Já vůbec nechápu, jak k tomu mohlo dojít. Ale já samozřejmě nemůžu znát všechny naše komunální politiky, je to otázka krajské organizace, ale pokud se tak rozhodl, je to pro nás jedině dobrá zpráva,“ řekl Babiš.

V Jablonci vyhrála loni na podzim ODS, která poslední dvě volební období ve městě vládla. Přestože v 30členném zastupitelstvu získala osm mandátů, skončila v opozici. Koalici se tehdy podařilo sestavit druhému hnutí ANO, které ve volbách získalo sedm míst v zastupitelstvu. Třetí skončili Piráti, kteří mají pět zastupitelů, čtyři získalo Společně pro Jablonec. V zastupitelstvu jsou také tři zástupci uskupení Starostové pro Liberecký kraj, dva za Novou budoucnost pro Jablonec a jeden z SPD. Sociální demokraté ani komunisté se do zastupitelstva nedostali.

Přečtěte si také:

Babiš trvá na vládní čtvrti v Letňanech. Místo nemocnice nabízí vybudování traumacentra

Horko na magistrátu: Pospíšilovi vadí politický styl primátora Hřiba

Stuchlík končí v politice. Dřívější kandidát ANO na pražského primátora se vrací k byznysu

V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada, včetně starosty Mazura. Nahradí ho Zajíčková