Islámský stát mele z posledního

Lubomír Heger 23. května 2016, 12:00  -  Lubomír Heger
23. května 2016, 12:00

Američanům se bez větší publicity podařilo IS dostat téměř na kolena, přestože územní ztráty tomu zatím neodpovídají.

Průměrná doba dožití vůdce Islámského státu (IS) se krátí na měsíce. Bombardování, útoky dronů a přepadové akce amerických speciálních jednotek SEAL, Delta Force a zelených baretů připravily o život asi stovku vysoce postavených představitelů IS (viz box). V jeho řadách dnes bojuje méně než 20 tisíc lidí, zatímco loni to bylo ještě 33 tisíc. Přísun nových sil se smrskl z loňských dvou tisíc měsíčně na desetinu.

Američanům se bez vět í publicity podařilo IS dostat téměř na kolena, přestože územní ztráty tomu zatím neodpovídají. Islámský stát přišel od loňska o 40 procent území v Iráku (např. o město Ramádí) a 25 procent území v Sýrii (vládní vojska dobyla zpět Palmýru a Kurdové města na severu). Počet lidí žijících pod jeho kontrolou poklesl z devíti na šest milionů. IS se nepodařilo od loňského léta zahájit žádnou významnou ofenzivu, mimo jiné proto, že po vybombardování skladišť peněz spojenci (IS tak přišel skoro o miliardu dolarů) musel snížit výplaty žoldákům na polovinu.

Strategie „anakonda“ – vyhnout se přímé konfrontaci, avšak sevřít IS ze všech stran – slaví v Sýrii a Iráku úspěch. Koridor směrem k turecké hranici, který škrtí vládní vojska Bašára Asada i Kurdové, připravil IS o bezpečný přísun posil. Irácká vojska doplněná poradci z USA dobývají území na východě. Kurdové útočí ze severu a Američané ze vzduchu a přepadovými komandy. S pomocí hackerů též zničili asi 125 tisíc účtů IS na Twitteru. Iráčané přestali posílat peníze vládním úřadům do okupovaných území, což IS připraví o dvě miliardy dolarů, jež se loni podařilo vybrat jeho vymahačům.

Rybolov a cla na kuřata

Američané slaví úspěchy v kyberválce, která se jim vyplatila už při operaci Sunni Awakening v Iráku – blokují transfery peněz v internetovém bankovnictví a pomocí falešných příkazů přes SMS a sociální sítě lákají jednotky IS do vojenských pastí. Porážka Islámského státu se zdá otázkou měsíců. Co potom?

IS je stále nejmocnější teroristickou organizací světa, která má k dispozici stovky milionů dolarů a ve svých rukou drží 60 procent ropných vrtů v Sýrii a pět procent v Iráku.

Aby smazal pachuť defenzivy a alespoň opticky dostál svému heslu „zůstat a expandovat“, vyprovokoval od počátku roku přes tisíc útoků, což je asi čtyřiceti procentní nárůst oproti loňsku. Změnil taktiku a provádí krátké přepady vysoce mobilních jednotek.

Chybějící finance se IS snaží získat všude, i v zemědělství. Ovládl rybolov v jezernaté oblasti severně od Bagdádu, provozuje prodejny automobilů, zavedl cla na dovoz drůbeže. Prodává starožitnosti z přibližně čtyř tisíc archeologických nalezišť na mezinárodních serverech typu eBay.

Jeho úmyslem je nepochybně přenést boji tě do dalších částí světa. Chlubí se tím, že má asi 30 odnoží po celém světě. Na území Evropy se v tuto chvíli pohybuje okolo 400 navrátilců ze Sýrie připravených přijímat rozkazy. Největší aktivity vyvíjí IS v Libyi, kam se mu podařilo naverbovat pět tisíc nových bojovníků a ovládnout ropné vrty v Syrtě a okolí. Sází očividně na heslo, že „IS lze vytlačit z jednoho území, porazit jej však nelze“.

Pojďme si vzít 1,5 bilionu

Taktika ostatních hráčů zůstává stejná. Syrský režim Bašára Asada zkouší totéž, co kdysi Francouzi v Alžírsku či Američané ve Vietnamu – tedy za každou cenu oddělit povstalecké regiony od zbytku země. Výsledkem jsou vybombardované pásy země; zničeno je v e, co by pro povstalce mohlo mít nějakou cenu, včetně nemocnic. V polovině rozděleného Aleppa, která je pod povstaleckou kontrolou, žije pouhých 100 tisíc lidí, na vládní straně skoro dva miliony.

Oblíbenou taktikou povstalců včetně IS je obsadit patro činžovního domu a zbytek objektu nechat původním majitelům k obývání, takže spojenci jsou ke své strategii dronových útoků a nočních přepadení speciálními jednotkami prakticky odsouzeni. Je to strategie, kterou pomáhaly formovat kruté lekce z Iráku a Afghánistánu, takže se na ní v příštích měsících patrně nic nezmění.

Radikální obrat by mohl přinést jen případný vítěz prezidentských voleb Donald Trump, který v minulosti navrhoval masivní útok a obsazení ropných vrtů jako válečné kořisti: „Pojďme si z nich vzít 1,5 bilionu, abychom se odškodnili.“


Kdo už byl také zabit

Abú Mutaz Kuraší (vlastním jménem Fadhíl Ahmad al­-Hajálí/Hádždži al­-Mu‘tazz, Abú Muslim at­-Turkmání alias Ned Price). Nejbliž í spolupracovník vůdce Abú Bakra Bagdádího, který měl na starost zásobování zbraněmi a logistiku, byl zabit při útoku dronu loni 18. srpna. Smrt tohoto etnického Turkmena z Iráku spustila vlnu represí uvnitř skupiny, která se snažila odhalit konfidenty západní rozvědky.

Omar Čečenec (alias Omar a ­Šíšání, vlastním jménem Tarchan Tajumurazovič Batira vili). Byl považován za „ministra války“. Zahynul při bombovém náletu letos v březnu. Řídil dále centrální věznici ve městě Rakká. Omarovi původem z Gruzie se též přezdívalo Abu Meat (táta maso) kvůli zvyku schovávat se v pozadí, zatímco posílal muže do bitvy.

Abú Alá al­-Afrí (alias Abú Alí al­-Anbarí, Hádždží Imám ­ Abd ar­-Rahmán Mustafa Kadúlí). Etnický Turkmen z Mosúlu vycvičený al­Káidou v Afghánistánu byl vysokým vojenským velitelem a možným nástupcem Bagdádího. Byl hlavním pokladníkem teroristické organizace. Američané letos v březnu zasáhli jeho vůz ze vzduchu.

Abú Sajjáf (alias Fathí ben Awn ben Džildí Murád at­-Túnisí ). Byl zabit při první přepadové akci svého druhu britskou SAS a americkou Delta Force loni v noci z 15. na 16. května. V IS byl tento rodilý Tunisan čímsi jako ministrem pro ropu. S manželkou provozovali síť sexuálních otrokyň, jeho žena byla při akci zajata.

Tárik Harzí (alias Táriq bin at­-Tahár bin al­-Falíh al­-Awní al­-Harzí). Byl zabit 16. června 2015 při útoku dronu na severovýchodě Sýrie. Rodilý Tunisan byl znám jako „emír sebevražedných útočníků“, neboť zorganizoval stovky atentátů. Měl též na starost přesuny lidí a techniky mezi Irákem a Sýrií, najímal lidi pro operace v severní Africe.

Džunajd Hussajn (alias Abú Hussajn al­-Brítání). Britský hacker pákistánského původu z Birminghamu byl zabit při dronovém útoku 25. srpna 2015 ve městě Rakká v Sýrii. Byl organizátorem útoku na soutěž karikaturistů v Texasu a později rekrutoval na Západě nové lidi do IS.

Abú Marjam. Jeden z vůdců sítě vymahačů původem z Jordánska byl zabit loni v prosinci při leteckém útoku v severním Iráku. Útok naru il ”nanční toky organizace, která je na vymáhání do značné míry závislá.

Abú Nabíl (Wissám Najm Abd Zajd az­-Zubajdí). Jeden z prvních členů al­Káidy po americké invazi do Iráku byl zabit při útoku letounu F­15 na libyjské město Derna loni 13. listopadu. Byl to první úspě ný útok Spojenců v Libyi, kde Nabíl organizoval nábory a zřizoval základny IS.

Sulajmán Daúd al­-Afarí. Hlavní inženýr IS pro chemické zbraně byl dopaden živý, vyslýchán a předán irácké vládě. Americké jednotky zvlá tního nasazení jej zajaly v únoru poblíž Mosúlu. Inženýr původem zŠIráku vypověděl, že IS vyvíjí v echny druhy chemických zbraní od hořčičného plynu (yperitu) po sarin.

Džihád John (Mohammed Emwazi). „Hrdina“ videí, na nichž byly rukojmím sťaty hlavy, byl zabit loni 12. listopadu při útoku dronu nedaleko města Rakká. Mladík původem z Kuvajtu, který vyrostl v Londýně a měl perfektní anglický přízvuk, neměl v hnutí vojenskou funkci, hrál roli jakési „celebrity“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde o Vánocích čekají na váš dobrý skutek?
Pozor na změnu záloh na zdravotním a sociálním u OSVČ v roce 2018
Vypočítejte si vaši čistou mzdu v roce 2018: liší se od té z roku 2017?
Jak zadat příkaz v bance, aby platba došla do konce roku 2017
Máte už novou dálniční známku?
Auta
BMW postaví u Sokolova nový polygon. Testovat na něm bude…
Škoda láká anglické záchranné složky na upravený Kodiaq a policii na rychlý Superb
Kvíz: Poznáte model auta jen podle fotky výfuku?
Značka Alpine je definitivně zpět. Renault v Dieppe odstartoval výrobu A110
Co udělá víc oktanů s výkonem tříválce 1.0 TSI? Naše dlouhodobá Škoda Fabia vám to ukáže
Technologie
Cnews FM #173: O mobilech ve školách, Amazonu a digitalizaci [podcast]
Seznámení s routerem Asus RT-AC86U (uživatelská recenze)
Intel začíná brát vážně ovladače GPU. Lepší výkon a „launch driver“ pro Ōkami HD
Nejlepší mobil od LG je v Česku. V30 má příliš sebevědomovou cenu
Problémy? Nová konzole Ataribox byla na poslední chvíli odložena
Hry pro příležitostné hráče