Íránský režim utlačuje LGBT komunitu. Homosexuálové mají na výběr mezi popravou a operací - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Íránský režim utlačuje LGBT komunitu. Homosexuálové mají na výběr mezi popravou a operací

,
Íránský režim utlačuje LGBT komunitu. Homosexuálové mají na výběr mezi popravou a operací
Zdroj: Profimedia.cz

Írán je jedna ze šesti zemí světa, kde je homosexualita ilegální, dodnes po obvinění z tohoto trestného činu hrozí poprava. Zpráva německé zpravodajské služby teď ukazuje, že trend trestu smrtí za odlišnou orientaci v muslimském Íránu není na ústupu, ale že mezi popravenými je velký podíl zástupců LGBT komunity. Informuje o tom izraelský The Jerusalem Post.

V předešlých měsících byly popravy gayů a leseb v Íránu velké téma – minulý rok ho otevřel německý novinář bulvárního deníku Bild na tiskové konferenci íránského a německého ministra zahraniční po jednání o dohodě ohledně jaderných zbraní. „Proč jsou v Íránu homosexuálové popravování kvůli své sexuální orientaci?“ ptal se novinář z Bildu. „Naše společnost má morální principy, podle kterých žijeme. Tyto morální principy posuzují celkové chování lidí, což znamená, že občané právo respektují a řídí se podle něho,“ odpověděl neurčitě íránský ministr.

Německá zpravodajská služba ve své výroční zprávě uvádí, že mezi popravenými je velký podíl příslušníků LGBT komunity. „Mezi obětmi jsou často lidé, kteří byli odsouzeni a popraveni jen kvůli jejich homosexuální orientaci,“ konstatují zpravodajci. Íránská státní moc se pomocí tvrdých represí snaží tuto skupinu obyvatel potlačit a vymýtit.

Popravy ovšem nejsou jediný způsob, jakým íránský režim vytváří tlak vůči homosexuálům. Transsexualita není v Íránu trestná – dokonce je možné podstoupit legálně operaci, pokud dotyčný splní určené podmínky – potud je vše podobné systému v západních zemích. Ovšem ne vše je tak, jak se na první pohled může zdát.

V minulém roce se objevily zprávy, že státní moc dává občanům na výběr mezi smrtí a změnou pohlaví proti své vůli. Někteří skutečně tlaku podlehnou a rozhodnou se podstoupit operaci, která jim do budoucna značně ovlivní život. Podle dalších svědectví však i samotný proces je komplikovaný a nebezpečný. Na rozdíl od západních standardů, Íránu chybí experti, kteří by pomohli operovaným pacientům s přechodem, jelikož samotná změna je složitou záležitostí, u které nutně je potřeba asistence řady odborníků.

„Íránská vláda věří, že pokud jste gay, máte ženskou duši, a proto byste měli změnit své tělo,“ uvedla aktivistka Shadi Amina, která ze země odešla a dlouhodobě se tématu života LGBT komunity v Íránu věnuje. Podle oficiálních čísel je v Íránu provedeno každoročně okolo čtyř tisíc operací, některé zdroje však naznačují, že by reálný počet mohl být vyšší. Podle britských dokumentů, které se dostaly před deseti lety na veřejnost, od roku 1979 íránský režim popravil mezi čtyřmi až šesti tisíci homoseuxály.

ZDROJ: dw.com, jpost.com