Hospodářský růst v eurozóně by se měl víc opírat o domácí poptávku, myslí si Lagardeová - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hospodářský růst v eurozóně by se měl víc opírat o domácí poptávku, myslí si Lagardeová

, čtk,
Hospodářský růst v eurozóně by se měl víc opírat o domácí poptávku, myslí si Lagardeová
Zdroj: čtk

Hospodářský růst v eurozóně by se měl začít více opírat o domácí poptávku, aby byl vyváženější a dokázal čelit ekonomickému útlumu v zahraničí. Přispět by k tomu měly mimo jiné rozsáhlejší veřejné investice. Uvedla to nová šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová.

Růst globální ekonomiky v poslední době zpomaluje, k čemuž přispívá napětí v mezinárodních obchodních vztazích. „Odpověď leží v přeměně druhé největší ekonomiky světa v takovou, která je otevřená světu, ale má důvěru v sebe sama,“ řekla Lagardeová na bankovní konferenci ve Frankfurtu. „Investice jsou obzvlášť důležitá část reakce na dnešní výzvy, protože představují dnešní poptávku a zítřejší nabídku,“ dodala.

Její předchůdce Mario Draghi dlouhou dobu vlády s rozpočtovými přebytky, jako například Německo, vyzýval k větším výdajům a investicím, které by podpořily hospodářský růst v eurozóně. Jeho výzvy však v Berlíně zůstaly nevyslyšeny, píše agentura Reuters.


Dobytí Frankfurtu. Lagardeovou čekají v čele Evropské centrální banky politické hry

 Christine Lagardeová


Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se ve třetím čtvrtletí zvýšil pouze o 0,2 procenta, tedy stejným tempem jako ve druhém kvartálu. ECB se v září rozhodla podpořit ekonomiku eurozóny snížením depozitní úrokové sazby hlouběji do záporného pásma a obnovením nákupů dluhopisů.

Viceprezident ECB Luis De Guindos nicméně minulý týden upozornil, že slabý růst ekonomiky nelze řešit pouze prostřednictvím měnové politiky. „Je jasné, že měnová politika by mohla dosáhnout svých cílů rychleji a s menšími vedlejšími efekty, pokud by růst zároveň s ní podporovala také další opatření,“ uvedl dnes Lagardeová.

Čtěte také:

Ilona Švihlíková: Proč Němcům vadí nominace Christine Lagardeové do čela ECB

Světová ekonomika zpomaluje. OECD zhoršila odhad růstu v příštím roce na 2,9 procenta

Ekonomika EU letos poroste podle odhadů, příští rok zpomalí na 1,1 procenta

Recese: už je tady zase

Ohodnoťte tento článek
Diskuze