Horečka Na Příkopě. Česká národní banka chce začít nakupovat zlato - Euro.cz

Přihlášení

Horečka Na Příkopě. Česká národní banka chce začít nakupovat zlato

,
Horečka Na Příkopě. Česká národní banka chce začít nakupovat zlato
Zdroj: Hynek Glos/Euro

Zlatá horečka dorazila už i do České národní banky (ČNB). Poprvé v novodobé historii má vrchní strážce finanční stability v úmyslu nakupovat zlato. Dosud jej v rezervách ubývalo, kvůli výrobě mincí mizí z trezoru ČNB každý rok stovky kilogramů žlutého kovu. Loni se zásoby snížily dokonce o 764 kilogramů. Centrální banka nyní tvrdí, že rezervy už nebude snižovat a spotřebované zlato dokoupí. Letos už přitom stihla spotřebovat dalších 155,5 kilogramu.

První úvahy, že by se zlato do rezerv dokupovalo, se objevily v roce 2018. Teprve loni ale záměr schválila bankovní rada. První nákupy proto mohou začít až letos. „Primárním cílem nového postupu pro držbu zlatých zásob je udržet objem zlata ČNB na určité minimální úrovni. Podíl zlata na devizových rezervách centrální banky však zůstane i nadále nízký,“ řekla týdeníku Euro mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová. Aktuálně Česká republika drží 7,8 tuny, od roku 2005 se zlatý poklad ztenčil o šest tun.

Podle not MMF

Centrální banka neuvedla, za jakých podmínek má v úmyslu zlato dokupovat. Tedy zda bude vyčkávat na výhodnější kurz, nebo bude nakupovat i v situaci, kdy zlato atakuje rekordní cenové úrovně. Tak jako tak ale musejí Na Příkopě počítat s tím, že si připlatí. Zájem o zlato je kvůli nejistotě na trzích v důsledku celosvětové pandemie koronaviru extrémní. Během května vystoupala cena této komodity na 1768 dolarů za trojskou unci, což je nejvyšší hodnota za sedm let.

Přestože během roku 2019 spotřebovala ČNB na výrobu mincí zlato v loňských cenách za 830 milionů korun a za prodej numismatického…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?