Hnutí ANO chce odvolat Šarapatku z Rady České televize - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Hnutí ANO chce odvolat Šarapatku z Rady České televize

ČTK,
Hnutí ANO chce odvolat Šarapatku z Rady České televize
Zdroj: ČTK

Sněmovní volební výbor se bude v úterý 9. června mimo jiné zabývat návrhem na odvolání člena Rady České televize (ČT) Zdeňka Šarapatky, který předložila členka výboru Barbora Kořanová (ANO). Vyplývá to z pozvánky na zasedání výboru. Šarapatka je na zasedání také pozván. O případném odvolání člena rady by musela rozhodnout Sněmovna jako celek.

Kořanová prosazuje odvolání Šarapatky podle serveru Lupa.cz kvůli jeho lednovému příspěvku na sociálních sítích. V něm Šarapatka ke společné fotografii prezidenta Miloše Zemana se zesnulým předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS) napsal: „Smrt je popleta: dobří odcházejí“.

Volební výbor má ve své působnosti sdělovací prostředky a podílí se na výběru nových členů rad veřejnoprávních médií. Na úterním zasedání má na programu také výroční zprávu vysílací rady za loňský rok nebo potřeby televizních diváků se sluchovým postižením.

Podle webu Info.cz za odvoláním Šarapatky stojí KSČM. Pro komunisty by se jeho odstraněním z Rady ČT uvolnilo jedno místo pro jejich kandidáta.

Sněmovna zvolila minulý týden do patnáctičlenné Rady České televize ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý. Část sněmovní opozice výsledek volby označila za ohrožení nezávislosti ČT. Podle generálního ředitele televize Petra Dvořáka vyhovuje části poslanců, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Prostřednictvím Rady ČT může veřejnost uplatňovat své právo na kontrolu tohoto veřejnoprávního média. Rada jmenuje a odvolává ředitele ČT a schvaluje rozpočet televize.

Šarapatka byl poradcem Miloše Zemana v době, kdy byl premiérem. Soud letos v únoru pravomocně rozhodl o tom, že stát se musí omluvit za Zemanův výrok o Šarapatkovi. Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost, ten ale z úřadu vlády odešel po dohodě. Za Zemanův výrok se má omluvit ministerstvo financí, přímo hlavu státu totiž zažalovat nelze. Ministerstvo financí ale proti rozsudku podalo dovolání, a spor se tak dostal k Nejvyššímu soudu.