Havlíček převezme ministerstvo dopravy v pátek. Na vládě bude mít dál jen jeden hlas - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Havlíček převezme ministerstvo dopravy v pátek. Na vládě bude mít dál jen jeden hlas

, čtk,
Havlíček převezme ministerstvo dopravy v pátek. Na vládě bude mít dál jen jeden hlas
Zdroj: Hynek Glos/Euro

Jmenování vicepremiéra Karla Havlíčka ministrem dopravy se uskuteční v pátek po návratu premiéra Andreje Babiše z cesty do Izraele. Havlíček je nyní ministrem průmyslu a obchodu a po odvolání stávajícího ministra dopravy Vladimíra Kremlíka by měl podle návrhu premiéra vést trvale oba resorty. Ústavní právník Jan Kysela řekl, že Havlíček v takovém případě bude disponovat na vládě jen jedním hlasem.

Babiš navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi odvolání Kremlíka v pondělí kvůli kritizované zakázce na informační systém pro elektronické dálniční známky. Podle premiéra ji Kremlík manažersky nezvládl. Zeman prostřednictvím mluvčího oznámil, že se změnami souhlasí.

Může Karel Havlíček plnohodnotně vést dva resorty?

Premiér ve středu ráno odlétá do Izraele, kde se zúčastní mimo jiné světového fóra o holokaustu, které se koná 75 let od osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Do Česka se Babiš vrací ve čtvrtek pozdě večer. Jmenování Havlíčka a uvedení do funkce se uskuteční za účasti premiéra.

Babiš nenavrhl, aby Havlíček resort vedl dočasně do jmenování plnohodnotného ministra, ale funkce by se měl ujmout nastálo. Změna může podle něj být základem fúze ministerstev dopravy a průmyslu.


Změny v dopravě v roce 2020: elektronické dálniční známky, rozšíření mýta i jednotné jízdenky

 ilustrační foto


Pokud Havlíček bude zastávat dvě ministerské funkce, změní se poměr hlasů ve vládě. „Počet členů vlády se odvozuje od osob, nikoliv od počtu ministerstev, hlas má tedy jen jeden,“ uvedl Kysela. Jako příklad uvedl Švýcarsko, kde je sedm členů vlády a každý řídí několik resortů. ANO nyní disponuje deseti hlasy a ČSSD pěti, po jmenování Havlíčka bude tedy poměr 9:5.

Dále čtěte:

Komentář: Ještě nedávno stát sliboval, že mýtné brány nebudou měřit rychlost. Teď změnil názor

Stát neumí regulovat. Možná ani nechce

Elektronické dálniční známky zvýší výnosy o 220 milionů korun, vyplývá z návrhu zákona

Stát by převzetím mýta ušetřil za deset let dvě miliardy, tvrdí Kapsch

CzechToll posílí registrace do mýta, očekávané kolony by se měly výrazně zkrátit