Gruzínskou prezidentkou bude Zurabišviliová. Podle kritiků je proruská a neumí dobře jazyk - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Gruzínskou prezidentkou bude Zurabišviliová. Podle kritiků je proruská a neumí dobře jazyk

, čtk,
Gruzínskou prezidentkou bude Zurabišviliová. Podle kritiků je proruská a neumí dobře jazyk
Zdroj: čtk

Bývalá gruzínská ministryně zahraničí Salome Zurabišviliová vyhrála středeční prezidentské volby v Gruzii s 59,52 procenty hlasů. Zurabišviliová, která vystupovala jako nezávislá kandidátka, se těší podpoře vládní strany Gruzínský sen.

Vzhledem k tomu, že v prvním kole, které se konalo 28. října, žádný z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů, muselo se o nové hlavě státu rozhodnout v kole druhém. Do něj postoupili Zurabišviliová a Grigol Vašadze, podporovaný opoziční stranou Sjednocené národní hnutí.

Ústřední volební komise oznámila, že Zurabišviliová ve středu získala 59,52 procenta hlasů (1,147.627 milionu hlasů) a její soupeř Vašadze 40,48 procenta 780 633 hlasů. Volební účast v druhém kole činila 56,23 procenta, poznamenala agentura Interfax.


Podivný případ Michaila Saakašviliho

 Vyhoštěnec. Podivuhodná cesta gruzínského exprezidenta Michaila Saakašviliho politikou východní Evropy je podle všeho u konce.


Zurabišviliová prosazuje vyvážený vztah země k Rusku a západním státům, zatímco Vašadze hájí výrazně prozápadní politiku. Vítězka voleb, narozená ve Francii, byla v roce 2004-2005 gruzínskou ministryní zahraničí.

Zurabišviliová se stane první ženou v čele jihokavkazské republiky. Podle svých stoupenců je političkou mezinárodního formátu. Kritici jí ale vyčítají, že mluví špatně gruzínsky, a také její údajně xenofobní výroky o národnostních menšinách nebo o tom, že si Gruzie v roce 2008 sama zavinila válku s Ruskem.

Prezidentské volby byly považovány za klíčový test pro vládnoucí stranu miliardáře Bidziny Ivanišviliho před parlamentními volbami v roce 2020.

Saakašvili vyzývá k protestům

„Nikdy neuznám výsledky těchto voleb,“ prohlásil bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili, žijící v exilu. Obvinil úřady z falšování voleb a vyzval Gruzínce k občanské neposlušnosti a demonstracím s cílem vynutit si předčasné parlamentní volby. „Vyzývám gruzínskou policii, aby stanula po boku lidu, vyzývám ozbrojené síly, aby neplnily žádné nezákonné rozkazy, vyzývám zdravou část státního aparátu, aby se distancovala od zločinecké, mafiánské bandy, která vládne Gruzii,“ prohlásil podle serveru Kavkazskij uzel.

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu poznamenala, že ústřední volební komise dostala 261 stížností od pozorovatelů. Týkají se porušení pravidel o tajném hlasování, podezření na kupování hlasů a pokusů zfalšovat výsledky.

Letošní hlasování bylo poslední přímou volbou prezidenta v Gruzii, napříště bude o hlavě státu rozhodovat sbor volitelů. Současně se politický systém změní z prezidentského na parlamentní a prezidentské pravomoci se omezí.

Gruzie je strategickým spojencem Washingtonu na Kavkaze a doufá, že se jí podaří stát se členem Evropské unie a NATO. Přes území státu vedou plynovody a ropovody, kterými proudí ropa a plyn z kaspické oblasti do Evropy.

Přečtěte si také:

Marný arménský boj. Pašinjanův převrat nechal Rusko v klidu

Kalašnikov a vlastní tablet. Vyčerpané ukrajinské armádě pomáhají studenti

Rusko nemá stejné hodnoty jako Západ, proto je konfrontační, tvrdí generál Pavel

Ohodnoťte tento článek
Diskuze