Gibraltar nedáme: Mayová chce hájit jeho zájmy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Gibraltar nedáme: Mayová chce hájit jeho zájmy

, čtk,
Gibraltar nedáme: Mayová chce hájit jeho zájmy
Zdroj: čtk

Britská premiérka Theresa Mayová ujistila Gibraltar, že Británie zůstává odhodlána chránit zájmy tohoto svého zámořského území. Mayová to dnes řekla v telefonickém rozhovoru předsedovi gibraltarské vlády Fabianovi Picardovi. Bývalý vůdce konzervativců Michael Howard sklidil kritiku za výrok o tom, že Mayová je připravena vést na ochranu Gibraltaru válku, podobně jak to udělala v případě Falklandských ostrovů někdejší konzervativní předsedkyně vlády Margaret Thatcherová.

Mayová Picarda ujistila, že Británie nikdy nepřistoupí na to, aby o Gibraltaru rozhodovalo Španělsko. EU dala minulý týden najevo, že by Španělsko mohlo mít v případě rozhodnutí o budoucím vztahu Gibraltaru k EU právo veta.

„Paní premiérka řekla, že nikdy nepřistoupíme na to, aby lidé z Gibraltaru přešli pod vládu jiného státu v rozporu se svou svobodnou a demokraticky vyjádřenou vůlí. Nepovedeme takové rozhovory, do nichž by nebyl Gibraltar zahrnut. Paní premiérka řekla, že budeme s Gibraltarem spolupracovat na co nejlepším výsledku brexitu,“ sdělila mluvčí Mayové.

Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis dnes v rozhovoru s listem El País nehovořil o právu veta pro Gibraltar, ale prohlásil, že Evropská unie je povinna postavit se na stranu Španělska. „Myslím, že není nutné hovořit o právu veta,“ řekl. Před Mayovou už ministr zahraničí Boris Johnson, který také hovořil telefonicky s Picardem, řekl, že „Gibraltar není na prodej“.


Přečtěte si, jak situaci vidí Gibraltar:

Brexit mu přináší nejistotu, přesto zůstane Gibraltar věrný Británii

 Gibraltar zůstane i po brexitu věrný Británii


Také britský ministr obrany Michael Fallon použil podle serveru listu The Guardian jasný výrok, když řekl, že Británie „se o Gibraltar postará“. „Gibraltar bude po celou dobu chráněn, protože svrchovanost nemůže být změněna bez souhlasu jeho obyvatel,“ řekl.

Nejbojovněji se k záležitosti vyjádřil Howard. „Před 35 lety jiná premiérka poslala vojáky přes půlku světa bránit svobodu jiného malého společenství Britů proti jiné španělsky hovořící zemi a já jsem si naprosto jist, že naše současná premiérka by prokázala stejnou rozhodnost v odhodlání zastat se lidí z Gibraltaru,“ sdělil s poukazem na spor o Falklandy s Argentinou.


Přečtěte si k brexitu komentáře:

Hard brexit bude více bolet Brity

Brexit natvrdle


Vůdce liberálních demokratů Tim Farron k tomu řekl, že je neuvěřitelné, že pouhý týden po aktivaci článku 50, čímž Británie oficiálně vstoupila do jednání o vystoupení z EU, už konzervativci hovoří o možných válkách s evropskými sousedy.

Británie ve středu formálně oznámila svůj záměr odejít z Evropské unie. Po několika týdnech příprav by rozhovory měly začít na přelomu května a června a evropský blok by mělo Spojené království opustit na jaře roku 2019. EU nabídla Španělsku možnost vetovat část dohody s Británií, pokud by nesouhlasilo s řešením ohledně Gibraltaru.


O vyjednáváních kvůli brexitu čtěte více:

Brexit vás bude bolet, vzkazuje Britům Hollande

Nejdřív brexit, pak obchod. Tusk určil priority vyjednávání

Brexit začíná. Mayová aktivovala článek 50 a zahájila dvouletý odpočet

 Pochod Londýnem na protest proti brexitu


Ohodnoťte tento článek
Diskuze