Francie pozná nového prezidenta. Hollande znovu kandidovat nebude - Euro.cz

Přihlášení

Francie pozná nového prezidenta. Hollande znovu kandidovat nebude

, čtk,
Francie pozná nového prezidenta. Hollande znovu kandidovat nebude
Zdroj: ČTK

Francouzský prezident François Hollande už nebude kandidovat v prezidentských volbách, které se uskuteční na jaře příštího roku. Hollande, který v průzkumech dlouhodobě čelí rekordně nízké podpoře potenciálních voličů, to dnes oznámil v přímém televizním přenosu z Elysejského paláce. Stal se tak první hlavou francouzského státu za 5. republiky, která se vzdala pokusu o získání druhého mandátu.

Prezident při bilancování své vlády prohlásil, že hospodářské výsledky země se postupně zlepšují, ale pomaleji než slíbil. Míra nezaměstnanosti ve Francii se od počátku letošního roku snižuje, ale stále ještě je příliš vysoká, připustil.

Své rozhodnutí neusilovat o druhý mandát Hollande zdůvodnil také snahou zabránit rozpadu demokratické levice, tedy především socialistické strany, která má v současnosti se svými spojenci většinu v parlamentu. Řekl také, že si je vědom toho, že by sám patrně neshromáždil dostatek podpory pro svou další kandidaturu.

„Vede mě jen nejlepší zájem země, které jsem více než čtyři a půl roku čestně sloužil,“ prohlásil Hollande, který zároveň zkritizoval prezidentské favority za pravici. Za tu tradiční bude po úspěšných takzvaných primárkách kandidovat expremiér François Fillon a za nacionalisty ze strany Národní fronta Marine Le Penová.

Zatímco plány, které má Fillon, mohou podle Hollandea ohrozit současný francouzský sociální model, „extrémní pravice“ prý snahou o „opuštění Evropy a světa“ chce dovést Francii k úpadku.

Francouzští socialisté zahájili dnes příjem přihlášek pro souboj o kandidaturu na prezidenta státu. Takzvané primárky se v dvoukolové volbě uskuteční 22. a 29. ledna. Jako první se již přihlásil představitel levicového křídla socialistů a bývalý ministr hospodářství Arnaud Montebourg, o kterém se již dříve spekulovalo jako o hlavním Hollandeově soupeři. Svou účast nevyloučil také ani nynější premiér Manuel Valls.

Čtěte dále:

Kandidátem pravice ve francouzských prezidentských volbách bude Fillon

Nový prezidentský favorit Fillon chce Francii léčit thatcherismem

Le Penová je nadšena z Trumpova vítězství. Cítí šanci stát se prezidentkou


Diskuze