Francie má nového favorita na prezidenta. Je jím centrista Macron - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Francie má nového favorita na prezidenta. Je jím centrista Macron

, čtk,
Francie má nového favorita na prezidenta. Je jím centrista Macron
Zdroj: ČTK

Novým favoritem nadcházejících prezidentských voleb ve Francii se stal nezávislý centrista Emmanuel Macron. Tvrdí to průzkum agentury Elabe, jehož výsledky dnes zveřejnil deník Les Echos.

Dosud favorizovaný kandidát tradiční pravice François Fillon, kterého zasáhl skandál kolem sporného zaměstnávání jeho ženy a dětí, by nyní podle ankety nepostoupil ani do druhého kola. Fillon dnes podle médií obvinil vládní levici, že se proti němu spikla, a požádal pravicové poslance, aby ho přes složitost situace dál podporovali.

V prvním kole prezidentských voleb 23. dubna by podle respondentů měla získat nejvíc hlasů šéfka krajní pravice Marine Le Penová, a to 26 až 27 procent, druhým postupujícím do rozhodujícího kola voleb 7. května má být nově Macron s 22 až 23 procenty. Fillonovi se nyní předvídá jen 19 až 20 procent hlasů. Kandidát vládních socialistů Benoit Hamon by skončil až čtvrtý s 16 až 17 procenty. Ve druhém kole prezidentských voleb by měl podle průzkumu Macron jasně porazit Le Penovou poměrem 65 ku 35 procentům odevzdaných hlasů.

Nepřesvědčivý Fillon

Vyhlídky kandidáta konzervativní strany Republikáni Fillona jsou podle Les Echos o to horší, že průzkum se uskutečnil v pondělí a úterý, tedy předtím, než francouzský týdeník Le Canard enchaîné zveřejnil další nepříjemné informace kolem Fillonovy ženy Penelope. Podle ankety Elabe 76 procent Francouzů pokládá způsob obrany a argumenty Fillona za nepřesvědčivé. V jeho straně se podle místních médií již uvažuje o vybrání nového prezidentského kandidáta.

Fillon dnes připustil, že „skandál zpochybnil věrohodnost jeho kandidatury“. Avšak požádal pravicové poslance, aby ho dále podporovali, a to nejméně ještě 15 dní, do kdy by měly být známy výsledky vyšetřování kauzy kolem jeho ženy.

François Fillon

François Fillon (Foto: ČTK)

Le Canard enchaîné minulý týden napsal, že Fillonová inkasovala od státu celkem 500 tisíc eur (13,5 milionu korun) za práci poslanecké asistentky manžela a jeho nástupce, kterou ale ve skutečnosti nevykonávala. Zaměstnávání manželky zákonodárce není ve Francii nelegální, fiktivní zaměstnání však ano. Zarazila rovněž výše vyplacených částek.

Týdeník toto úterý navíc uvedl, že Fillonová obdržela celkem od parlamentu dokonce 831 440 eur (22,5 milionu korun), a kromě toho si přišla na zhruba 100 tisíc eur (2,7 milionu korun) v listu La Revue des deux mondes, přičemž v něm vyšlo jen málo jejích článků. Fillon podle časopisu také odměnil dvě ze svých dětí během jejich studií částkou 84 tisíc eur (2,3 milionu korun) coby své asistenty.

Nařčení z převratu

Fillon zatím odmítá jakékoli pochybení a obvinění označil za snahu ho zdiskreditovat krátce před volbami. Za vyvoláním skandálu podle Fillona stojí levice prezidenta Françoise Hollandea. „Víme, odkud tato aféra přichází, z levice. Čelíme institucionálnímu státnímu převratu,“ řekl 62letý politik podle nejmenovaných zdrojů dnes na schůzce v pařížském sídle své kampaně.

Fillon zatím odmítá jakékoli pochybení a obvinění označil za snahu ho zdiskreditovat krátce před volbami. Komentáře si ale všímají, že odmítá jen obvinění z fiktivního zaměstnávání své ženy. O údajně vyplacených částkách, jejichž výše je zjevně přehnaná, nepolemizuje. Ohledně svých dětí při veřejném vystoupení vysvětlil, že je najal a platil jako advokáty, čímž podle médií zalhal, protože obě teprve studovaly. Případ začala hned minulý týden vyšetřovat justice.

Čtěte dále:

Nový prezidentský favorit Fillon chce Francii léčit thatcherismem

Kandidátem francouzské levice na prezidenta je Hamon, předčil favorizovaného Vallse

Le Penová má Rusům vrátit čtvrt miliardy od První česko-ruské banky

Vůdkyně populistické francouzské Národní Fronty Marine Le Penová