Finanční správu povede Tatjana Richterová. Má zlepšit její komunikaci - Euro.cz

Přihlášení

Finanční správu povede Tatjana Richterová. Má zlepšit její komunikaci

, čtk,
Finanční správu povede Tatjana Richterová. Má zlepšit její komunikaci
Zdroj: mfcr.cz

Novou ředitelkou Finanční správy ČR bude dosavadní zástupkyně ředitele Tatjana Richterová. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla, že Richterová má zlepšit komunikaci správy. Nastupující ředitelka uvedla, že chce, aby byla správa co nejméně neoblíbená. Richterová nahradí odcházejícího Martina Janečka k 28. prosinci.

Finanční správa pod Janečkovým vedením čelila kritice kvůli údajnému nadužívání takzvaných zajišťovacích příkazů, kterými může blokovat majetek firem podezřelých z nezaplacení daně. Kritiku vyvolal i postup Finančního úřadu pro Olomoucký kraj, který podle médií kvůli kontrole elektronické evidence tržeb vyzval k podání informací o svatební hostině téměř stovku novomanželů. „Mou jednoznačnou prioritou v čele Finanční správy bude nastavení vstřícného přístupu úředníků jako běžného standardu na všech úrovních organizační struktury,“ sdělila Richterová.

„Finanční správa z podstaty věci nebude nikdy oblíbená všemi a její složitá agenda nebude srozumitelná úplně všem, ale musí dělat vše pro to, aby byla neoblíbenou co nejméně a srozumitelnou každému, kdo o to projeví zájem,“ doplnila budoucí ředitelka správy. Jako své další priority uvedla Richterová úspěšný rozjezd virtuálního finančního úřadu, zvyšování informovanosti o daňových povinnostech i přizpůsobení daňové praxe fenoménům sdílené a digitální ekonomiky.


Přečtěte si: Dnes buďme ještě veselí. Stát utrácí za platy ve státní správě, o prosperitu se nestará

 Ministryně financí Alena Schillerová


Sedmapadesátiletá Richterová funkci získala na základě výběrového řízení, kterého se podle České televize účastnili dva další kandidáti. Richterová přišla na generální ředitelství z Finančního úřadu pro hlavní město Praha, které vedla. Ve finanční správě působí od roku 1991, kdy začala pracovat na Finančním úřadu v Ústí nad Labem. Pražský finanční úřad vedla od roku 2013. Podle ministryně financí byla dřív Praha daňovým rájem, protože firmy spoléhaly na nízkou pravděpodobnost efektivní daňové kontroly. Richterová ale podle ministryně kontroly posílila a zlepšila.

Janečka do čela Finanční správy jmenovala vláda koncem října 2014, kdy ministerstvo financí vedl nynější premiér Andrej Babiš (ANO). Babiš v listopadu ve Sněmovně řekl, že si Janečka váží a respektuje ho. Označil ho za čestného a pracovitého člověka. Naproti tomu bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) tvrdil, že Janeček se ve své funkci nikdy neměl objevit.

Janeček absolvoval ekonomiku a management na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, krátce po škole nastoupil na finanční úřad v Českých Budějovicích. Do čela Finanční správy přicházel jako expert na daňové podvody, zejména v oblasti daně z přidané hodnoty a praní špinavých peněz. Za Janečkova působení byla zavedena řada nástrojů, od kterých si vláda slibovala zlepšení výběru daní, podle opozice ale zvýšila podnikatelům administrativu. Vedle EET jde třeba o kontrolní hlášení k dani z přidané hodnoty.

Tatjana Richterová (57)
• Richterová, která má titul inženýrky ekonomie z pražské Vysoké školy chemicko-technonolgické, působí ve finanční správě téměř 30 let. Začínala v roce 1991 jako referentka finančního úřadu v Ústí nad Labem, kde mezi roky 1992 a 2012 působila jako jeho ředitelka.
• V roce 2013 přešla do metropole, kde usedla do křesla ředitelky finančního úřadu pro hlavní město Prahu. Od letošního dubna se pak stala ředitelkou nově zřízené sekce generálního ředitele, kterým byl tehdy Martin Janeček. Už na jaře se přitom v objevily spekulace o tom, že se Richterová stane nástupkyní v médiích často kritizovaného Janečka.
• „Tatjana Richterová je profesionálka, která přiblíží finanční správu lidem a zlepší její obraz v očích veřejnosti. Ve vedení pražského ředitelství ukázala, že má ryze manažerský přístup,“ řekl v listopadu Hospodářským novinám někdejší šéf Finanční správy Jiří Žežulka.
• V minulosti Tatjana Richterová externě vyučovala na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, mimo jiné vedla diplomové práce studentů. Je také členkou zkušební komise Komory daňových poradců.

Čtěte také:

Kombajnér Janeček má po žních: nezákonnosti Finanční správy budou Čechy stát miliardy

Finanční správa plní seznam nespolehlivých osob. Je jich už skoro 7500

Finanční správa rozdala asi 1900 odměn vázaných na doměřenou daň