Financial Times: Bezpečné přístavy na minovém poli - Euro.cz

Přihlášení

Financial Times: Bezpečné přístavy na minovém poli

Erika Solomonová,
Financial Times: Bezpečné přístavy na minovém poli
Zdroj: Shutterstock

Část německých měst chce přijímat více uchazečů o azyl, než stanovují kvóty.

Na první pohled by se mohlo zdát, že je Německo stejně jako většina Evropy beznadějně rozděleno v otázce, co s uprchlíky žijícími v bídných podmínkách podél evropských hranic. Hnutí tvořené koalicí několika německých měst ale tvrdí, že se o řešení této krize dokáže postarat samo. Říkají si Sichere Häfen neboli Bezpečné přístavy a jedná se o více než 180 německých obcí a spolkových zemí, které se dobrovolně hlásí o větší počet azylantů, než dovolují kvóty nastavené spolkovou vládou.

Toto hnutí vyrostlé zdola, vymezující se proti vládě, která se snaží držet politické kontroverze doma i v Evropě pod kontrolou, nabralo na síle poté, co uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos zachvátil požár. Počet běženců v táboře čtyřikrát převyšoval jeho kapacitu a po řádění živlu z něj uteklo skoro 13 tisíc lidí. „Je morální imperativ lidství pomoci těmto lidem,“ říká Brigitte Meierová, jedna z úřednic v oblasti zdraví a bezpečnosti pracující v uprchlickém domě v Postupimi.

Město patří mezi signatáře iniciativy Sichere Häfen. „Velká část místních obyvatel za městem a starostou stojí a stejně jako on si přejí přijmout daleko více uprchlíků, než stanovují kvóty,“ tvrdí Meierová.

Celý text z pera Eriky Solomonové čtěte v týdeníku Euro