Fed má nového šéfa. Americkou centrální banku už vede Powell - Euro.cz

Přihlášení

Fed má nového šéfa. Americkou centrální banku už vede Powell

, čtk,
Fed má nového šéfa. Americkou centrální banku už vede Powell
Zdroj: Profimedia.cz

Jerome Powell se dnes složením přísahy oficiálně ujal vedení americké centrální banky (Fed). Slíbil, že bude podporovat hospodářský růst, zdravý trh práce a cenovou stabilitu. Ve funkci střídá Janet Yellenovou, která byla první ženou v čele Fedu.

Powell složil přísahu den po svých 65. narozeninách. Na post šéfa centrální banky ho začátkem listopadu nominoval prezident Donald Trump a tento měsíc jeho nominaci schválil Senát. Powell byl od roku 2012 členem rady guvernérů Fedu. Vzděláním je právník a v minulosti pracoval jako investiční bankéř.

„Nezaměstnanost je dnes nízká, ekonomika roste a inflace je slabá,“ uvedl Powell. „S potěšením rovněž konstatuji, že náš finanční systém je nyní mnohem silnější a odolnější než před finanční krizí, která začala zhruba před desetiletím. Chceme, aby to tak zůstalo,“ dodal.

Yellenová v pátek oznámila, že po odchodu z Fedu ode dneška nastoupí do washingtonského institutu Brookings, který se zabývá výzkumem v oblasti společenských věd, jako je například ekonomie. V institutu již působí také dřívější šéf Fedu Ben Bernanke.

Přečtěte si také:

Bývalý šéf Fedu Greenspan udělal největší chybu na konci kariéry, říká jeho životopisec

Zápis ze zasedání Fedu signalizuje neshody kolem inflace a úroků

Reformy posílily systém a ekonomice neuškodily, pochvalovala si šéfka americké centrální banky


Diskuze