Favorit vycouval. Boris Johnson britským premiérem nebude - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Favorit vycouval. Boris Johnson britským premiérem nebude

, čtk,
Favorit vycouval. Boris Johnson britským premiérem nebude
Zdroj: ČTK

Někdejší starosta Londýna a jeden z největších zastánců vystoupení Spojeného království z Evropské unie Boris Johnson se nebude ucházet o vedení Konzervativní strany a tedy ani o post britského premiéra. Johnson to oznámil na dnešní tiskové konferenci krátce před polednem místního času (13:00 SELČ), do kdy byl termín pro uzavření kandidátky.

Analytici, média i sázkové kanceláře bývalého starostu předem považovali za jednoho z favoritů klání.

„Po konzultacích s kolegy a s ohledem na situaci v parlamentu jsem dospěl k závěru, že tou osobou nemohu být já,“ řekl Johnson o premiérské kandidatuře.

Někdejší londýnský starosta za nejdůležitější krok nyní považuje opětovné stmelení zastánců a odpůrců unijního členství. „Toto je šance ke sjednocení naší strany a rovněž ke sjednocení naší země a naší společnosti,“ řekl Johnson. Dodal, že si přeje takovou vládu, která bude spravedlivá a která bude investovat do rozvoje mladých lidí.

V reakci na komentář amerického prezidenta Baracka Obamy, který varoval, že Británie se po odchodu z EU ocitne na konci fronty k unijní dohodě o volném obchodu s USA, Johnson prohlásil, že Spojené království naopak tuto frontu povede.

Kandidaturu oznámil nynější ministr spravedlnosti Michael Gove. Ještě před vystoupením Johnsona Gove v prohlášení o kandidatuře uvedl, že si neochotně musel uvědomit, že Johnson v nynější situaci není schopný konzervativce i zemi vést.

„Opakovaně jsem prohlásil, že nechci být premiérem. To byl vždy můj názor. Ale události od minulého čtvrtka na mě vážně dolehly,“ uvedl Gove. „Respektuji a oceňuji všechny kandidáty na vedení. Obzvláště jsem pak chtěl pomoci vybudovat tým, který bude stát za Borisem Johnsonem, aby nás politik, který vyzýval k odchodu z Evropské unie, mohl vést k lepší budoucnosti. Neochotně jsem si ale uvědomil, že Boris nemůže poskytnout takové vedení a sestavit takový tým, který by zvládl nadcházející úkoly,“ dodal Gove.

Překvapivou kandidaturu Gove oznámil jen krátce poté, co ve středu očividně nedopatřením unikl na veřejnost e-mail od jeho ženy Sarah Vineové. Ta v dopise nazvaném „Nápady“ instruovala svého manžela, aby k Johnsonovi byl tvrdý a vymohl si od něj příslib funkce ještě předtím, než ho podpoří. „Podrobnosti mohou být dohodnuty později, ale bez něj (příslibu) nebudeš mít žádné páky,“ radila Vineová. Také svého manžela upozornila na to, že Johnsona nemají v oblibě šéfredaktor listu Daily Mail a mediální magnát Rupert Murdoch, kterému patří konzervativní deník The Times.

Ve hře ještě Mayová

List The Guardian v komentáři napsal, že e-mail je dalším z důkazů o prohnilosti britské politiky. Také se pozastavuje nad tím, jak Vineová se svým mužem jedná. V úvahu podle deníku přicházejí dvě možnosti, buď se Gove nyní probral z dvacetiletého spánku a v životě neslyšel o věcech, jako je parlament, nebo ho manželka prostě považuje za úplného idiota.

Gove se podle konzervativního poslance o kandidatuře rozhodl zřejmě pozdě v noci. Ještě ve středu v osm hodin večer totiž obdržel od Goveova asistenta textovou zprávu, zda se dnes zúčastní Johnsonova zahájení kampaně.

V rozhovoru poskytnutém stanici BBC Gove řekl, že Británie teď musí mít v čele někoho, kdo stojí za rozhodnutím lidu v referendu z minulého týdne. Nejvážnější Goveova soupeřka, ministryně vnitra Mayová, přitom před hlasováním podporovala setrvání Británie v EU.

Důležité je podle Govea také to, aby nový předseda vlády vybudoval dynamické hospodářství. Pokud se jím stane on, chce také snížit imigraci do Británie na „zvládnutelnou“ úroveň. Londýn by podle něj měl mít možnost zahájit předběžná jednání o takzvaném brexitu ještě před aktivací článku 50 lisabonské smlouvy, který upravuje podmínky vystoupení z unie. Evropští politici ale jakákoli jednání – byť neformální – před tímto krokem britské strany odmítají.

Krátce po Goveově oznámení učinily stejný krok i náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová a ministryně vnitra Theresa Mayová. Již dříve kandidaturu ohlásili ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Stephen Crabb a někdejší ministr obrany Liam Fox.

Mayová nepředpokládá aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy o reformě EU, který řeší odchod ze společenství, před koncem letošního roku. Uchazečka o vedení Konzervativní strany podle agentury Reuters očekává, že proces britské odluky potrvá několik let.

Brexit je neměnný

Odchod z EU, o kterém minulý týden rozhodli britští voliči většinou 52 hlasů, je podle Mayové neměnný. „Brexit je brexit,“ řekla s tím, že jsou nemyslitelné pokusy o setrvání v evropském bloku či o opětovný vstup v budoucnu.

Británii v dohledné budoucnosti podle Mayové nečekají žádné změny v obchodních dohodách s EU. K budoucímu vyjednávání s Bruselem o podmínkách odchodu řekla, že Britové vládě neudělili žádný mandát k tomu, aby souhlasila s volným pohybem osob. To je ale spolu s volným pohybem zboží, služeb a kapitálu jedna ze čtyř podmínek, bez kterých EU odmítá zpřístupnit svůj jednotný trh.

Mayová je přesvědčená, že základy britského hospodářství jsou dostatečně silné, aby se země s vystoupením z unie vyrovnala. Řekla, že finanční systém má dostatek kapitálových zdrojů a že centrální banka v nynější složité situaci postupuje správně. Není také žádný důvod k zavedení krizového rozpočtu.

Ministryně rovněž vyloučila vypsání předčasných voleb. Předpokládá, že další parlamentní volby se uskuteční v řádném termínu, tedy v roce 2020.


Čtěte více o následcích brexitu:

Referendum by se mohlo opakovat, říká kandidát na britského premiéra

Cameron: Evropa je náš spojenec, nesmíme se k ní otočit zády

7 zásadních věcí, které může Británie ztratit rozpadem

Ohodnoťte tento článek
Diskuze