Fakta o sarinu: smrtící nervový plyn, který zabíjí během minut - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Fakta o sarinu: smrtící nervový plyn, který zabíjí během minut

, čtk,
Fakta o sarinu: smrtící nervový plyn, který zabíjí během minut
Zdroj: čtk

Sarin, z jehož použití obvinily Spojené státy syrský režim prezidenta Bašára Asada (v úterý údajně zabil v provincii Idlib nejméně 86 osob), je smrtící nervový plyn, který vyvinuli nacističtí vědci v roce 1938 v Německu. Látku, která nemá žádný zápach ani vůni, použil režim iráckého diktátora Saddáma Husajna v roce 1988 k zabití tisíců Kurdů ve městě Halabdža a také sekta Óm šinrikjó ke dvěma útokům v Japonsku.

Fakta o nervovém plynu sarin:

• Výroba sarinu je zakázána mezinárodní konvencí o nešíření chemických zbraní z roku 1993.

• Sarin vdechnutý do plic nebo vstřebaný kůží zabíjí ochromením dýchacího centra centrálního nervového systému a paralyzováním svalů kolem plic. Následkem je smrt udušením. Sarin může kontaminovat jídlo či vodu, uvedlo americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

• „Sarin je šestadvacetkrát smrtelnější než plynný kyanid. Kapička o velikosti dírky od špendlíku zabije člověka,“ uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO). Symptomy po vystavení účinku sarinu zahrnují nevolnost a prudké bolesti hlavy, rozšířené zornice, rozmazané vidění, slinění, svalové křeče, zástavu dýchání a ztrátu vědomí. Následuje kóma a smrt.

• Nervové plyny všeobecně působí rychle; k jejich výrobě přitom stačí jednoduché chemické techniky a levné, běžně dostupné ingredience. Vdechnutí vysoké dávky – zhruba 200 miligramů – sarinu, může vyvolat smrt během pár minut, kdy není čas ani na projevení symptomů, uvádí Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

• Při vstřebání kůží trvá smrt déle a první příznaky se mohou objevit až po půl hodině, ovšem pak následuje rychlý nástup účinku. I v případě, že svou oběť nezabije, může sarin způsobit trvalé poškození plic, očí a centrální nervové soustavy. Tento plyn je těžší než vzduch, a tak se může nad oblastí držet až šest hodin v závislosti na počasí.

• Oděv, který se dostane do styku s touto látkou, může nakazit jiné lidi do půl hodiny po styku, uvádí CDC, podle které existuje protijed.

• Výroba sarinu je složitý proces a poprvé jej náhodně objevili němečtí chemici, podle kterých dostal název: Schrader, Ambros, Rüdiger a Van der Linde. Vědci se snažili vytvořit silnějšího pomocníka v boji proti plodinovým škůdcům, ale látky se poté chopila nacistická armáda a vytvořila z ní chemickou zbraň.

• Sarin se používal jako chemická zbraň ve válce Íránu s Irákem v 80. letech a stoupenci náboženské sekty Óm šinrikjó jím zamořili 20. března 1995 několik vozů tokijského metra. V ranní dopravní špičce tam zemřelo 13 lidí a zhruba pět a půl tisíce se přiotrávilo. Sekta rovněž použila stejnou látku o rok dříve k útoku v japonském městě Macumoto, při němž zemřelo sedm lidí.

• Nejspíš syrský režim sarin použil už několikrát od začátku války v březnu 2011, zvláště při útoku 21. srpna 2013, kdy zahynulo na 1700 osob.

• K nejhoršímu sarinovému útoku došlo v březnu 1988 v severoiráckém městě Halabdža, kdy zemřelo až 5000 Kurdů a 65.000 dalších bylo zraněno. Irácká armáda tehdy použila směsici chemických látek obsahujících sarin, yperit a možná i nervový plyn VX, který je ještě desetkrát účinnější než sarin. Předpokládá se, že se jednalo o nejhorší útok chemickým plynem proti civilistům.


OSN: útok v syrském Idlibu byl válečný zločin. Podle Británie důkazy ukazují na Asada

 OSN odsoudila chemický útok v Sýrii

Přečtěte si také:

Trump: Za chemickým útokem v Sýrii je Asad, měla by přijít reakce


Ohodnoťte tento článek
Diskuze