Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Můžeme od nového roku očekávat zdražení povinného ručení?

Povinné ručení se díky mnoha změnám v pojišťovnictví bude nejspíše nadále zdražovat.…

Výměna výtahu a potřebná povolení

Životnost výtahu v bytových domech je 15–25 let (doba životnosti je ovlivněna prováděnou…

Rondo.cz nabízí řešení, jak získat a udržet zákazníky. Výše platby je přizpůsobená možnostem firem

Kamenné prodejny i eshopy dlouhodobě bojují s tím jak získat a udržet zákazníky. Přitom…

Evropský parlament vyzval Španělsko k dialogu s Katalánci. Ústavu je ale třeba dodržovat

04. října 2017, 17:10 - čtk
04. října 2017, 17:10

Ústavy členských států Evropské unie je třeba dodržovat, nikoliv porušovat, jako se to stalo v neděli v Katalánsku, kde tamní vláda uspořádala referendum o nezávislosti na Španělsku i přes nesouhlas vlády v Madridu a zákaz španělského ústavního soudu. Během debaty o situaci ve španělské autonomní oblasti Katalánsko to dnes v Evropském parlamentu prohlásil místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Předseda unijního zákonodárného sboru Antonio Tajani v závěru rozpravy vyzval jménem celého europarlamentu k obnovení dialogu, k nalezení řešení a k dodržení autonomního statusu Katalánska.

„Katalánská vláda se rozhodla ignorovat zákon i nařízení soudu,“ řekl Timmermans s tím, že právě právní stát je hodnota, na které je EU založena. Řekl, že chápe, že lidé chtějí vyjádřit svůj názor, nesmějí tak ale činit na úkor názoru ostatních.

Ke spornému zásahu španělské policie, při kterém bylo zraněno na 900 lidí, Timmermans řekl, že násilí nic nevyřeší. „Někdy si situace přiměřené použití síly vyžaduje,“ dodal s tím, že nyní je čas jednat.

K jednání Madridu a Barcelony vyzval i předseda socialistů v europarlamentu Gianni Pittella, který katalánskou vládu varoval před očekávaným vyhlášením nezávislosti. Takový krok by podle Pittelly ohrozil celý systém v Evropě. Řekl také, že není důležité bavit se o tom, jak kontroverzní referendum dopadlo, ale o jeho legálnosti. Plebiscit se totiž nekonal v souladu se španělskou ústavou.


Komentář: Jak zařídit nezávislost Katalánska…


„Že to referendum bylo protiústavní, není z mé strany to hlavní. Faktem ale je, že referendum postrádalo jakoukoli základní demokratickou legitimitu,“ řekl šéf liberálů v Evropském parlamentu Guy Verhofstadt. Dodal, že většina Katalánců dobře ví, že většina obyvatel tohoto španělského autonomního regionu se hlasování nezúčastnila. Právě tato většina je podle Verhofstadta proti nezávislosti.

Verhofstadt rovněž varoval, že vyhlášení nezávislého Katalánska povede k tragickému rozdělení tamní společnosti. V této souvislosti vyzval k jednání a ke kompromisním řešením.

Násilnosti v Katalánsku během rozpravy tvrdě kritizovala spolupředsedkyně ekologické frakce v europarlamentu Ska Kellerová. „To, co se stalo ve Španělsku, je nepřijatelné,“ řekla s tím, že španělská policie se uchýlila k neospravedlnitelnému násilí. „Bez ohledu na názory na referendum je strategie španělského premiéra Mariana Rajoye špatná,“ uvedla. Španělského ministerského předsedu rovněž nařkla, že v katalánské otázce odmítl cestu dialogu.


O průběhu referenda čtěte více ZDE


Přístup španělských úřadů k referendu jako brutální a kontraproduktivní odmítl rovněž europoslanec britské protievropské strany UKIP Raymond Finch, který je členem europarlamentní frakce Evropa svobody a přímé demokracie. Kritická slova adresoval také Evropské unii, která podle něj místo řádného odsouzení násilností zvolila raději pedantské plkání o ústavnosti. Finchův britský kolega Steven Woolfe, který v Evropském parlamentu zasedá jako nezařazený, prohlásil, že EU k nasazení policie ve Španělsku v kritické chvíli mlčela.

Mlčení unie k násilnostem kritizoval i Patrick Le Hyaric, místopředseda frakce Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice. Ten se obrátil na španělskou vládu s tím, aby se vyvarovala dalších násilných zákroků. Obě strany sporu pak Le Hyaric vyzval k opuštění konfrontační rétoriky a varoval, že prvními oběťmi v případě vyhrocení situace budou obyčejní lidé.

V závěru zhruba hodinové debaty vystoupil znovu Timmermans, který europoslancům řekl, že dodržování zásad právního státu je jediným způsobem, jak jako celek může fungovat. „Právní stát v EU je jediná věc, která chrání slabé před silnými a bezbranné před mocnými,“ řekl.

Timmermans také zopakoval, že dialog v katalánské otázce musí začít okamžitě. Evropská komise považuje dění v Katalánsku za vnitřní záležitost Španělska, pokud by o to však tato jihoevropská země stála, je Brusel připraven ujmout se role prostředníka.

Dále čtěte:

Vzkaz z Barcelony

V Barceloně se po referendu demonstruje, Madrid hrozí koncem autonomie

Katalánci přišli o nejsilnější hlas. Vzali jim fotbalSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Na co všechno pamatovat při změně práce
Kdy se začít těšit na Vánoce?
Jak vybrat vhodný podnikatelský účet?
Black Friday 2018: přehled slev
Státní svátky 2019 - na kolik volných dnů se můžeme těšit?
Auta
Test Kia Ceed a Ceed SW 1.0 T-GDI: V jednoduchosti je krása
Autem roku v ČR se pro rok 2019 stane Kia, Ford, BMW, Peugeot nebo Subaru
Galerie: Veletrh EICMA přinesl druhou vlnu motocyklových novinek pro rok 2019
TÜV Report 2019: Porsche 911 vládne všem kategoriím. Naopak Dacia propadla
F-Type vyrazil mimo silnice. Speciál pro rally vznikl jako oslava 70. výročí sportovních Jaguarů
Technologie
Tip: Grafika GeForce GTX 1070 Ti se teď dá koupit za 10 500 Kč [Black Friday]
Mesh síť i bez vrtání do zdi. TP-Link kombinuje Wi-Fi a powerline
Češi spojili rubikovku s tetrisem, hadem a piškvorkami
Novinka ve vypalování. Po letech přichází 128GB čtyřvrstvé zapisovací disky BDXL
Pět nejlevnějších tabletů, které můžete koupit na Vánoce
Hry pro příležitostné hráče