Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Ministerstvo průmyslu poradí, jak podnikat na vnitřním trhu EU

Ministerstvo průmyslu a obchodu zve na cyklus regionálních seminářů Vnitřní trh EU z…

Blíží se oslavy čínského nového roku 2019 ve znamení zemského vepře 25.- 28.1.2019

Široké veřejnosti se v Praze, Ostravě a Olomouci představí nevšední kultura Číny, její…

7 bodů, jak vybrat to správné MBA studium a nenaletět

Každý, koho zajímá celoživotní vzdělávání nebo jehož kariérní metou jsou manažerské…

Evropský parlament vyzval Španělsko k dialogu s Katalánci. Ústavu je ale třeba dodržovat

04. října 2017, 17:10 - čtk
04. října 2017, 17:10

Ústavy členských států Evropské unie je třeba dodržovat, nikoliv porušovat, jako se to stalo v neděli v Katalánsku, kde tamní vláda uspořádala referendum o nezávislosti na Španělsku i přes nesouhlas vlády v Madridu a zákaz španělského ústavního soudu. Během debaty o situaci ve španělské autonomní oblasti Katalánsko to dnes v Evropském parlamentu prohlásil místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Předseda unijního zákonodárného sboru Antonio Tajani v závěru rozpravy vyzval jménem celého europarlamentu k obnovení dialogu, k nalezení řešení a k dodržení autonomního statusu Katalánska.

„Katalánská vláda se rozhodla ignorovat zákon i nařízení soudu,“ řekl Timmermans s tím, že právě právní stát je hodnota, na které je EU založena. Řekl, že chápe, že lidé chtějí vyjádřit svůj názor, nesmějí tak ale činit na úkor názoru ostatních.

Ke spornému zásahu španělské policie, při kterém bylo zraněno na 900 lidí, Timmermans řekl, že násilí nic nevyřeší. „Někdy si situace přiměřené použití síly vyžaduje,“ dodal s tím, že nyní je čas jednat.

K jednání Madridu a Barcelony vyzval i předseda socialistů v europarlamentu Gianni Pittella, který katalánskou vládu varoval před očekávaným vyhlášením nezávislosti. Takový krok by podle Pittelly ohrozil celý systém v Evropě. Řekl také, že není důležité bavit se o tom, jak kontroverzní referendum dopadlo, ale o jeho legálnosti. Plebiscit se totiž nekonal v souladu se španělskou ústavou.


Komentář: Jak zařídit nezávislost Katalánska…


„Že to referendum bylo protiústavní, není z mé strany to hlavní. Faktem ale je, že referendum postrádalo jakoukoli základní demokratickou legitimitu,“ řekl šéf liberálů v Evropském parlamentu Guy Verhofstadt. Dodal, že většina Katalánců dobře ví, že většina obyvatel tohoto španělského autonomního regionu se hlasování nezúčastnila. Právě tato většina je podle Verhofstadta proti nezávislosti.

Verhofstadt rovněž varoval, že vyhlášení nezávislého Katalánska povede k tragickému rozdělení tamní společnosti. V této souvislosti vyzval k jednání a ke kompromisním řešením.

Násilnosti v Katalánsku během rozpravy tvrdě kritizovala spolupředsedkyně ekologické frakce v europarlamentu Ska Kellerová. „To, co se stalo ve Španělsku, je nepřijatelné,“ řekla s tím, že španělská policie se uchýlila k neospravedlnitelnému násilí. „Bez ohledu na názory na referendum je strategie španělského premiéra Mariana Rajoye špatná,“ uvedla. Španělského ministerského předsedu rovněž nařkla, že v katalánské otázce odmítl cestu dialogu.


O průběhu referenda čtěte více ZDE


Přístup španělských úřadů k referendu jako brutální a kontraproduktivní odmítl rovněž europoslanec britské protievropské strany UKIP Raymond Finch, který je členem europarlamentní frakce Evropa svobody a přímé demokracie. Kritická slova adresoval také Evropské unii, která podle něj místo řádného odsouzení násilností zvolila raději pedantské plkání o ústavnosti. Finchův britský kolega Steven Woolfe, který v Evropském parlamentu zasedá jako nezařazený, prohlásil, že EU k nasazení policie ve Španělsku v kritické chvíli mlčela.

Mlčení unie k násilnostem kritizoval i Patrick Le Hyaric, místopředseda frakce Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice. Ten se obrátil na španělskou vládu s tím, aby se vyvarovala dalších násilných zákroků. Obě strany sporu pak Le Hyaric vyzval k opuštění konfrontační rétoriky a varoval, že prvními oběťmi v případě vyhrocení situace budou obyčejní lidé.

V závěru zhruba hodinové debaty vystoupil znovu Timmermans, který europoslancům řekl, že dodržování zásad právního státu je jediným způsobem, jak jako celek může fungovat. „Právní stát v EU je jediná věc, která chrání slabé před silnými a bezbranné před mocnými,“ řekl.

Timmermans také zopakoval, že dialog v katalánské otázce musí začít okamžitě. Evropská komise považuje dění v Katalánsku za vnitřní záležitost Španělska, pokud by o to však tato jihoevropská země stála, je Brusel připraven ujmout se role prostředníka.

Dále čtěte:

Vzkaz z Barcelony

V Barceloně se po referendu demonstruje, Madrid hrozí koncem autonomie

Katalánci přišli o nejsilnější hlas. Vzali jim fotbalSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdo vlastní české hokejové kluby?
Co všechno ovlivnilo zvýšení minimální mzdy letos v lednu?
Vrácení daní 2019 - kdy dostanete daňový přeplatek?
Změny v oddlužení a nezabavitelné minimum v roce 2019
Proč není čistá voda skutečně čistá?
Auta
Škoda Scala je o 70 tisíc dražší než Rapid. Jak si ale…
Mercedes-Benz v ČR opět jedničkou
Videodojmy: Ford Mustang Bullitt
Galerie: Podívejte se, jak v průběhu času rostly ledvinky na BMW řady 7
Nejvíce a nejméně prodávané značky na evropském trhu v roce 2018: VW je suverénní
Technologie
Přeposílání zpráv do maximálně pěti konverzací. WhatsApp limit zavádí globálně
Facebook odstranil stovky manipulativních stránek a účtů ovládaných Ruskem
KVÍZ: Jak dobře znáte seriál Přátelé?
Web úplně bez reklam. S kompletním blokování se zřejmě vytasí Firefox Focus 9
Televizory Sony pro rok 2019: první 8K a dva OLEDy
Hry pro příležitostné hráče