Postih Izraele za anexi území na Západním břehu Jordánu? Jednejme, vyzvala Paříž Evropu - Euro.cz

Přihlášení

Postih Izraele za anexi území na Západním břehu Jordánu? Jednejme, vyzvala Paříž Evropu

ČTK,
Postih Izraele za anexi území na Západním břehu Jordánu? Jednejme, vyzvala Paříž Evropu
Zdroj: čtk

Francie vyzvala ostatní členské země Evropské unie, aby zvážily postih, pokud se Izrael rozhodne zabrat části palestinského Západního břehu Jordánu. Izraelská vláda má v červenci zahájit debatu o případném připojení židovských osad k Izraeli, což by znamenalo anexi tohoto území. O zahájení diskuse na půdě EU informovala s odvoláním na tři tamní diplomatické zdroje agentura Reuters. Dodala, že spojenci Izraele, k nimž se řadí Česko, by ji mohli zablokovat. Odmítavě se k anexi staví Británie. Tajemník jejího ministra zahraničí James Cleverly řekl, že Londýn anexi nepodpoří.

Podobně jako Francie chtějí i Belgie, Irsko a Lucembursko jednat o možném ekonomickém postihu Izraele na pátečním setkání ministrů zahraničí EU. Na kolektivní akci se musí shodnout všechny státy EU.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že o rozšíření izraelské suverenity na židovské osady na Západním břehu Jordánu a na údolí řeky Jordán se má začít v Izraeli debatovat v červenci. Očekává se, že toto téma bude na pořadu jednání i při středeční návštěvě amerického ministra zahraničí Mikea Pompea v Izraeli. USA už oznámily, že s rozšířením izraelské suverenity na osady a údolí Jordánu souhlasí, zároveň ale podporují vznik demilitarizovaného palestinského státu. Pompeo už řekl, že je na Izraeli, zda se rozhodne část Západního břehu anektovat.

Pro Palestince je tento plán nepřijatelný. Představuje zábor území, jež Izrael obsadil za války v roce 1967 a které je součástí Západního břehu Jordánu, na němž měl vzniknout palestinský stát.

Zdroje Reuters neuvedly, jakou podobu by eventuální protiopatření EU vůči Izraeli měla mít. Vlády zemí EU budou muset požádat Evropskou komisi a Evropskou službu vnější akce (EEAS), aby vypracovaly seznam možností.

Češi po boku Izraele

Jak připomíná Reuters, na společné unijní akci se musejí shodnout všechny členské země, přičemž se očekává, že od samého počátku budou proti spojenci Izraele, k nimž se řadí Maďarsko a také Česká republika.

Mluvčí EU se k unijní diskusi odmítl vyjádřit, řekl pouze, že „anexe odporuje mezinárodnímu zákonu a pokud na ni dojde, EU náležitě zareaguje“.

Souhlasíte s tím, aby Izrael ke svému území připojil židovské osady nacházející se na Západním břehu Jordánu?

Cleverly v parlamentu ujistil, že Británie anexi nepodpoří. „Dlouhodobě anexi částí Západního břehu Jordánu nepodporujeme. Pokud se tak stane, ztíží to řešení (izraelsko-palestinského konfliktu) v podobě dvou států,“ řekl.

Izrael s EU spolupracuje v rámci výzkumného a inovačního programu Horizon 2020, do nějž se od roku 2014 investovalo 80 miliard eur (2,2 bilionu korun). Pro Izrael je EU hlavní obchodní partner a Izrael se těší obchodním výhodám.

Anexe může Trumpovi pomoct ke znovuzvolení

Jak upozorňují izraelská média, příznivci anexe v Izraeli chtějí zábor prosadit před americkými listopadovými prezidentskými volbami. Očekávají, že jejich nároky prezident Donald Trump, který bude mandát obhajovat, podpoří, protože tím získá ještě větší podporu mezi proizraelskými voliči. Jeho pravděpodobný soupeř, demokrat Joe Biden, už řekl, že je proti jednostranným krokům Izraele.

Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady, které Izrael od roku 1967 vybudoval na Západní břehu Jordánu, za nelegální z pohledu Ženevské konvence, která zakazuje výstavbu na území zabraném při válce. Izrael argumentuje svými bezpečnostními potřebami a rovněž biblickým odkazem na historické židovské území, jež se nachází na dnešním Západním břehu Jordánu.

Diskuze