Eurokomisař Breton: Internet nemůže fungovat jako Divoký západ - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Eurokomisař Breton: Internet nemůže fungovat jako Divoký západ

,
Eurokomisař Breton: Internet nemůže fungovat jako Divoký západ
Zdroj: Profimedia.cz

Zákon o digitálních službách bude europoslancům předložen už na začátku příštího měsíce. Podle eurokomisaře Thierryho Bretona, který je spoluautorem nového návrhu o regulaci technologických gigantů, není možné, aby internet fungoval bez pravidel jako Divoký západ. Uvedl to pro německý týdeník Welt. Evropskou komisi dlouhodobě znervózňuje narůstající velikost firem jako Google, Amazon nebo Apple, právě jejich fungování by připravované zákony měly upravovat.

Sám Breton je ve světě technologických společností zběhlý, ve své kariéře působil ve vedení francouzského operátora Orange nebo v cloudové a kyberbezpečností společnosti Atos. Do toho stihnul i dva roky v čele francouzského ministerstva financí za prezidenta Jacquese Chiraca. Právě díky bohatým zkušeností byl vyslán do Evropské komise pod vedením její předsedkyně Ursuly von der Leyenové.

Eurokomisař pro německý týdeník Welt uvedl, že nikdo z Evropské komise neusiluje o rozdělení Googlu nebo Amazonu, jak se mohlo z některých předešlých vyjádření evropských představitelů zdát. „Vedou se o tom diskuze v Bruselu, ale jedná se o zavádějící diskusi, nemá nic společného se reálným jednáním EK,“ prohlásil Breton. Podle něj tak došlo ke špatné interpretaci daných vyjádření. Podle dosavadních informací o připravované legislativě by možnost rozdělení monopolní společnosti měla připadnout Evropské komisi, ale její využití by mělo přijít na řadu pouze až v opravdu extrémních situacích.

Legislativa upravující fungování digitálních platforem by měla být přelomová, dosud totiž platí pravidla, která byla vypracována na začátku milénia, kdy nikdo nepočítal s tím, že internetové společnosti dosáhnou současných rozměrů. Evropským institucím proto chybějí nástroje, jak by mohly omezovat jejich případné zneužívání postavení na trhu. „Přísná pravidla musí být vymahatelná,“ řekl Breton.

Mají pro být technologické platformy přijata přísnější pravidla?

To v současné době není možné. „Proto potřebujeme vhodný arzenál možných opatření: uložení pokut, vyloučení společnosti či části jejích služeb z jednotného trhu a trvat na jejím rozdělení v případě, že chce přístup na jednotný trh. Nebo kombinaci všech opatření,“ doplnil Breton příklady nových nástrojů, díky kterým by se mohla Evropská komise technologickým korporacím postavit. Eurokomisaři se s firmami ze Silicon Valley dostávají do křížku čím dál častěji, avšak dosud nedokázali technologické společnosti donutit k tomu, aby změnily své fungování.

Proto se dá očekávat, že v následujících letech bude sporů přibývat. Už samotné plánování nové legislativy nenechává jednotlivé hráče klidné. Jak zjistili Financial Times, společnost Alphabet, která provozuje vyhledávač Googlu, plánovala právě proti Evropské komisi a speciální proti Thierrymu Bretonovi protikampaň. Samotného Bretona toto zjištění nezaskočilo. „Nebyl jsme překvapen. Nejsem naivní. Ale myslím, že to bylo trochu staromódní,“ uvedl.

Šéf Googlu, Sendor Pichai, se za to evropskému komisaři omluvil, Breton jeho omluvu přijal a zdůraznil, že u něj jsou vždy dveře otevřené, pokud je potřeba hovořit o případných problémech legislativy. Zároveň ale Breton šéfa Googlu upozornil, že současný stav již není nadále možný. „Internet nemůže zůstat Divokým západem: potřebujeme jasná a transparentní pravidla, předvídatelné prostředí a balanc mezi právy a povinnostmi,“ řekl Breton Pichaoivi během videohovoru. „Evropská pozice je jasná: každý je na našem kontinentu vítaný tak dlouho, jak respektuje naše pravidla,“ doplnil francouzský eurokomisař.

Zdroj: welt.de, reuters.com