Lídři se na obsazení funkcí v EU neshodli, sejdou se 30. června - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Lídři se na obsazení funkcí v EU neshodli, sejdou se 30. června

, čtk,
Lídři se na obsazení funkcí v EU neshodli, sejdou se 30. června
Zdroj: Johanna Geron, AP/ČTK

Šéfům států a vlád zemí Evropské unie se v noci na pátek nepodařilo vyřešit složitou otázku nového obsazení klíčových funkcí v evropských institucích, v první řadě nového předsedy Evropské komise. Předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk řekl, že nyní nebyla na jednání Evropské rady většina pro žádného kandidáta.

Potvrdil také, že prezidenti a premiéři se k věci vrátí na mimořádném summitu, který bude večer v neděli 30. června. Je to krátce před ustavující schůzí nově zvoleného europarlamentu, která se uskuteční 2. července.

„Evropská rada se dohodla, že je třeba mít balíček (kandidátů), který by odrážel rozmanitost Evropské unie,“ poznamenal Tusk. Ve snaze takovou vhodnou sestavu do klíčových unijních funkcí nalézt bude do mimořádného summitu dál vést jednání a konzultace, a to i s europarlamentem.

Neprošel ani Weber, kandidát vítězné EPP

Summit se tak podle Tuska neshodl ani na podpoře Manfreda Webera. Toho jako svého vedoucího kandidáta v eurovolbách do čela komise prosazuje Evropská lidová strana (EPP), která v květnovém hlasování zvítězila.

Kromě klíčové otázky, kdo na podzim nahradí v čele Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, chtějí lídři vyřešit obsazení pozice předsedy europarlamentu, a to ještě do jeho volby novými europoslanci právě na ustavující schůzi.

Ve hře je i křeslo předsedy Evropské rady po samotném Tuskovi, pozice v čele unijní diplomacie a také funkce šéfa Evropské centrální banky.


Čtěte také:

Nejvyšší účast za dvacet let. V eurovolbách hlasovalo přes 50 procent voličů

Eurotřesení odloženo. Extremisté ve volbách posílili, z debaklu establishmentu ale sešlo

Volby do Evropského parlamentu: největší zájem byl v Praze

Analýza eurovoleb: Překvapení pro Babiše, knockout ČSSD a zdvižený prst na Pospíšila

Za Šefčoviče. Kandidáta V4 podporují do předních funkcí EU i Kiska se Zemanem


Ohodnoťte tento článek
Diskuze