EU chce silnější pravomoci proti technologickým gigantům, mohla by je i rozdělit - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

EU chce silnější pravomoci proti technologickým gigantům, mohla by je i rozdělit

,
EU chce silnější pravomoci proti technologickým gigantům, mohla by je i rozdělit
Zdroj: archiv

Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton v rozhovoru pro Financial Times potvrdil ambice Evropské komise (EK) postavit se technologickým gigantům. Navrhovaná legislativa pod názvem Zákon o digitálních službách (Digital Service Act) počítá i s možností, že by EK mohla v případě extrémních podmínek vyloučit dotyčnou společnost z evropského vnitřního trhu. Konkrétní znění návrhu by mělo být představeno do konce roku.

Jedna z výrazných záležitostí evropské politiky je soupeření s technologickými giganty ze Spojených států, a to hned na více frontách. Evropským úředníkům a politikům se nezamlouvá hned několik aspektů jejich fungování – jak daní své zisky, zamezují šíření dezinformací, nakládají s daty evropských uživatelů a v neposlední řadě jak narušují hospodářskou soutěž na jednotném vnitřním trhu Evropské unie.

Proto letos EK navrhne legislativu, která by měla zajistit evropským institucím nástroje k tomu, aby se s problematickou praxí firem ze Sillicion Valley mohly lépe vyrovnat. Stávající zákony platí od začátku tisíciletí, kdy žádné sociální sítě ani monopolní vyhledávače nebyly aktuálním tématem – zkrátka, doba se změnila.

Zákon o digitálních službách, podle Bretona, má EK dát možnost v případě potřeby nařídit americkým firmám, aby své evropské pobočky prodaly do cizích rukou. Tímto krokem by mohlo dojít k rozdělení monopolních korporací. Zároveň, Breton zdůrazňuje, by se k podobným řešením mělo přistupovat pouze v extrémních případech ohrožení zákazníků nebo hospodářské soutěže.

Breton v rozhovoru pro Financial Times prohlásil, že uživatelé mají obavu o přílišnou moc velkých technologických platforem. „Potřebujeme větší dohled nad těmito obřími platformami,“ doplnil Breton. Jeho slova tak potvrzují trend, který je viditelný i na druhé straně Atlantiku – novodobé (technologické) korporace čekají změny, a to zejména v oblasti odpovědnosti za jejich přílišnou moc.

Součástí návrhu by měla být i hodnotící kritéria, která budou zahrnovat záležitosti typu odvádění daní či kolik času té konkrétní platformě zabere, než stáhne nelegální obsah ze svých stránek. I když by se mohlo zdát, že těmito prvky návrh EK směřuje k tomu, že jednotlivé platformy budou více zodpovědné za obsah uživatelů, tak by tomu tak být nemělo. Breton v rozhovoru pro Financial Times odmítnul, že by EK plánovala více zodpovědnosti za obsah přenést na provozovatelé sociálních sítí.

Opačnou cestou se chce vydat americká administrativa pod vedením prezidenta Donalda Trumpa. Právě on v průběhu letošního roku podepsal výnosy, podle kterých by měly sociální sítě zodpovídat za obsah vyprodukovaný jejich uživateli. Technologické platformy, a zejména Facebook, byly v minulosti několikrát nařčeny z ignorování šíření dezinformací a nenávistného obsah skrze jejich kanály, čímž mohly být v minulosti ovlivněny americké volby nebo vraždění Rohingů v asijském Myanmaru.

EU chce silnější pravomoci proti technologickým gigantům, mohla by je i rozdělit
1 (20%) 1 hlasování
Diskuze