Esej: Hra o trůn - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: Hra o trůn

,
Esej: Hra o trůn
Zdroj: EPA-EFE//Profimedia.cz

Americko-čínské vztahy jsou nejhorší od průlomového setkání Richarda Nixona s Mao Ce-tungem. Současná krize může oslabit obě země.

V prvním dějství opery Johna Adamse Nixon v Číně, která měla premiéru v roce 1987, přeruší americký prezident Richard Nixon slavnostní banket uspořádaný na počest americké návštěvy Mao Ce-tungem a zvolá: „Poslouchejte všichni, řeknu jen jednu věc: Stavěl jsem se proti Číně, a to byla chyba.“ Slova z árie opery o průlomové návštěvě amerického prezidenta, který v roce 1972 po třiadvaceti letech navazoval diplomatické kontakty s komunistickou Čínou, oficiálně obnovené o sedm let později, zvláštním způsobem rezonují i dnes, kdy jsou pro změnu americko-čínské vztahy na bodě mrazu.

Současný americký prezident Donald Trump se proti Číně tentokrát nestaví kvůli ideologickým důvodům, nekritizuje komunistickou vládu, jako to dělal Nixon, než ho Henry Kissinger přesvědčil o tom, že z hlediska reálné politiky bude lépe Čínu uznat a obchodně a politicky využít. Trump má ke kritice ryze praktické důvody.

Čína mu vadí jako ekonomický soupeř, který se příliš nebezpečně tlačí na místo první ekonomické velmoci světa, dosud po celá desetiletí obsazené Spojenými státy. Proto také už několik let vede s Čínou systematickou obchodní válku, již teď ještě umocnila koronavirová krize, která zasáhla Ameriku tak, jak nikdo nečekal, a Čína se stala viníkem, na nějž Trump teď ukazuje prstem, kudy chodí.

Chceme biliony

„Tohle je horší než Pearl Harbor. Tohle je horší než World Trade Center. Nikdy tu nebyl takovýto útok. Čína to mohla zastavit. Mělo se to zastavit hned u zdroje a nezastavilo,“ stěžoval…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?