Esej: Evropské brzdy trumpismu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: Evropské brzdy trumpismu

,
Esej: Evropské brzdy trumpismu
Zdroj: CC0 via Pixabay

Podmínit finanční transfery z Bruselu dodržováním principů demokratického právního státu je odvážné a správné.

Když se před rokem stala Věra Jourová místopředsedkyní Evropské komise, v níž se stará o hodnoty Evropské unie a udržování a kultivaci právního státu, vyvolalo to v českých zemích vlnu smíchu. Z jedné strany proto, že žena, kterou do komise opět nominoval premiér Andrej Babiš, se bude muset stále častěji zaobírat střety zájmů českého premiéra, což je samo o sobě velmi pikantní. Smích se však šířil také z lavic některých europoslanců ANO, ale i ODS, kteří v agendě dohledu na úroveň demokracie a právního státu vidí ideologické metody ne nepodobné době sovětské nadvlády nad východními satelity.

Proč tolik ironického hluku kolem tak samozřejmé věci, jako je dodržování společných hodnot v jednom velkém politickém společenství, které se právě na určitých hodnotách a demokratických pravidlech zakládá?

Bývala to samozřejmost

Smlouvy o evropském společenství mluví jasně. Součástí jejich úvodních paragrafů je hodnotové vymezení společného unijního prostoru. Členské státy se sice nedohodly na vzniku ústavy (ta před patnácti lety skončila odmítnutím ve francouzském referendu, proti bylo 55 procent hlasujících Francouzů), šlo o příliš ambiciózní federalistický koncept, který nakonec narazil na staré nacionalismy členských zemí, jasný hodnotový rámec Unie ale pronikl do úvodních paragrafů platné Lisabonské smlouvy, s nimiž kromě možných odkazů na křesťanství nebyl prakticky žádný ideový problém.

Mimo jiné se tu v článku 2 píše: „Unie je založena na hodnotách úcty k lidské důstojnosti, svobody, demokracie, rovnosti, právního státu a dodržování lidských práv, včetně práv příslušníků menšin. Tyto…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?