Erdogan hrozí odvetou za případné americké sankce, mohl by uzavřít základnu Incirlik - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Erdogan hrozí odvetou za případné americké sankce, mohl by uzavřít základnu Incirlik

, čtk,
Erdogan hrozí odvetou za případné americké sankce, mohl by uzavřít základnu Incirlik
Zdroj: čtk

Na případné americké sankce proti Turecku Ankara odpoví, ve hře je i možnost uzavření základny Incirlik v Turecku, kterou Spojené státy vyžívají. Řekl to prezident Recep Tayyip Erdogan. Vztahy mezi Washingtonem a Ankarou jsou dlouhodobě napjaté, a to především kvůli tureckému postupu v Sýrii a tureckému nákupu ruských systémů protivzdušné obrany S-400.

„Pokud pro nás bude nezbytné takový krok podniknout, tak na něj samozřejmě máme pravomoc. Pokud to bude nutné, tak Incirlik uzavřeme,“ řekl Erdogan televizi A Haber. Dodal, že Turecko by také mohlo uzavřít radarovou základnu Kürecik. „Pokud nám budou vyhrožovat zavedením sankcí, tak samozřejmě odpovíme,“ prohlásil.

Leteckou základnu Incirlik používají Spojené státy k operacím na Blízkém východě, zejména v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii a v Iráku. Média se rovněž shodují v tom, že na základně, kde jsou přítomni už desítky let, mají Američané uskladněné jaderné zbraně.


Čtěte komentář: Flinty budou. Maňana

Pavel Páral


O uzavření Incirliku i dalších základen, které v Turecku Američané využívají, minulý týden hovořil i turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.

Vztahy mezi Washingtonem a Ankarou zkomplikovalo také čtvrteční hlasování v Senátu USA, který přijal rezoluci, v níž se vraždění Arménů v době Osmanské říše označuje jako genocida. Sněmovna reprezentantů USA rezoluci schválila v říjnu. Turecko termín genocidy v případě masakrů Arménů odmítá, i když jej používají tři desítky zemí. Podle odhadů historiků přišlo tehdy o život přes milion Arménů.

Čtěte také:

Macron: NATO je kvůli změně postoje USA a chování Turecka ve stavu mozkové smrti

Pobaltí výměnou za Kurdy. Turecko může blokovat summit NATO

Komentář: Turecké školení pro Evropany