Důchody se budou vyplácet „nově". MPSV chystá tendr za 300 milionů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Důchody se budou vyplácet „nově“. MPSV chystá tendr za 300 milionů

, čtk,
Důchody se budou vyplácet „nově“. MPSV chystá tendr za 300 milionů
Zdroj: Euro Jan Novák

Ministerstvo práce se chystá v létě vyhlásit další velký tendr na nový informační systém, a to na vyplácení důchodů. Podle plánů by měl vyjít zhruba na 300 milionů korun a Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) by ho měla používat od roku 2020. Uvedl to náměstek ministryně práce Robert Baxa.

ČSSZ vyplácí 2,88 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních penzí, ale také nemocenskou a mateřskou. Přes úřad ročně proteče několik stovek miliard korun. Na starosti má i lékařskou posudkovou službu.

ČSSZ spadá pod ministerstvo práce. Nynější systém a programy, které používá, jsou podle Baxy staré 20 či 30 let. Úřad měl původně v plánu aplikace jen modernizovat. Vedení ministerstva rozhodlo o úplně nové variantě, která by doplnila jeho další systémy, které teď pořizuje.

„Vycházíme z toho, že část těch řešení už máme. Bude to další pilíř (systém pro důchody). Původně měla Česká správa sociálního zabezpečení představu, že obnova systému a modernizace bude stát kolem 800 milionů korun. Očekáváme, že když to zahrneme do naší architektury (resortního informačního systému), cena bude kolem 300 milionů korun,“ řekl Baxa.

Podle něj bude zakázka podobná jako na systém pro vyplácení dávek či pro agendu zaměstnanosti. Tendry na ně ministerstvo vyhlašovalo v roce 2014. Odhadovaná cena systému pro agendu zaměstnanosti byla 286 milionů korun, systému dávek 616 milionů. Provozní integrační prostředí mělo vyjít na 289 milionů, integrovaná data na 291 milionů. Nový propojený systém měl plně fungovat od letošního ledna. Termín se ale kvůli průtahům odsunul, a to nejspíš o dva roky. Aby ministerstvo do té doby zajistilo vyplácení dávek, uzavřelo další smlouvu s nynějším dodavatelem OKsystemem za zhruba miliardu.


Přečtěte si, jak vidí ministryně práce zvyšování mezd:

Marksová: Je nehorázné mít za stejnou práci nižší plat

 Michaela Marksová Tominová


Nyní resort shromažďuje požadavky pro zadávací dokumentaci k novému informačnímu systému penzí. Výběrové řízení se chystá vyhlásit po pololetí. Baxa předpokládá, že by se smlouva s vítězem mohla uzavřít v polovině příštího roku. Dodavatel by měl rok a půl na vytvoření a odzkoušení systému. Ten by pak začal plně fungovat v roce 2020.

Pracovníci v pobočkách správy žádosti klientů nyní jen evidují, zpracovává je centrála. S novým systémem by se záležitosti vyřizovaly na místě. Proces by se tak zrychlil, žadatelé by navíc nemuseli díky propojení systémů poskytovat tolik údajů a s papíry obcházet několik úřadů. Rozvíjet se podle Baxy bude elektronická komunikace a portál, na němž se lidé dostanou ke svým údajům o odvodech, penzích či nemocenské.

Přes ČSSZ protečou ročně stovky miliard korun. Loni do konce září úřad na sociální zabezpečení z odvodů vybral 297,8 miliardy korun. Vyplatil zhruba 311 miliard, z toho 291,3 miliardy putovalo do důchodů. Na konci loňského září správa posílala 2,39 milionu starobních, 427.400 invalidních a 64.000 pozůstalostních penzí. Na nemocenském pojištění lidé v loňských prvních třech čtvrtletích odvedli 21,5 miliardy, výdaje na nemocenskou, ošetřovné a mateřské dosáhly 19,7 miliardy.


Důchod se Čechům protahuje. Čtěte více:

Důchod se stále protahuje, Češi v něm stráví už 24 let

Ilustrační foto


Ohodnoťte tento článek
Diskuze