Dotační utrum. Podporu určenou malým zemědělcům spolkli ti velcí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Dotační utrum. Podporu určenou malým zemědělcům spolkli ti velcí

,
Dotační utrum. Podporu určenou malým zemědělcům spolkli ti velcí
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Miliardy pro zemědělce v Česku míjejí cíl. Místo malých podniků se o ně dělí hlavně velké firmy. K dotačním šampionům se řadí holding Agrofert.

Podporu určenou malým spolkli ti velcí. Dotační peníze byly zneužity, služby předražené, prostředky promrhané. S podobnými nálezy Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) dlouhodobě kritizuje dotační politiku v České republice. Kvůli zemědělským dotacím dokonce loni podal trestní oznámení a tlačí na změnu. Do toho přicházejí zprávy z Evropského parlamentu o plánu na omezení subvencí velkým podnikům.

Zmíněné trestní oznámení podali loni kontroloři na základě revize peněz vynaložených na podporu živočišné výroby. Několik let trvající kontrola zjistila, že zatímco platby na chov prasat a drůbeže vzrostly mezi lety 2012 až 2016 o 300 procent, stavy hospodářských zvířat byly v roce 2017 nižší než v roce 2015. Na soběstačnost šlo přitom v tom období jednadvacet miliard korun.

Program rozvoje gigantů

Mezi kontrolovanými bylo kromě ministerstva zemědělství a Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) i několik firem. Například společnost Lipra Pork (ze skupiny Agrofert), která se specializuje na výrobu vepřového masa a velkochov vepřového dobytka.

Trestní oznámení se přesunulo z Prahy do Brna a nyní ho řeší oddělení hospodářské kriminality jihomoravské policie. Podrobnosti jsou však v této fázi šetření neveřejné. „Součinnost jsme poskytovali v září 2019,“ uvedl bez dalších podrobností mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý s tím, že na základě výsledků zmíněných kontrol už resort přijal nápravná opatření.

\"\"

Když ale letos v květnu zveřejňoval SZIF podmínky pro nejnovější podporu…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?