Do jmenování americké ministryně školství musel zasáhnout viceprezident Pence - Euro.cz

Přihlášení

Do jmenování americké ministryně školství musel zasáhnout viceprezident Pence

, čtk,
Do jmenování americké ministryně školství musel zasáhnout viceprezident Pence
Zdroj: čtk

Americký Senát dnes potvrdil Betsy DeVosovou do funkce ministryně školství. Do rozhodování musel svým hlasem vstoupit i viceprezident Mike Pence, protože senátoři hlasovali poměrem 50:50. Podle historika Senátu, na nějž se odvolala agentura AP, je to poprvé, kdy musel viceprezident přispět do hlasování o kandidátech nominovaných do vlády.

Nominace miliardářky DeVosové vyvolávala mnoho otazníků a k demokratickým senátorům, kteří s ní nesouhlasili, se dnes připojily dvě republikánské senátorky. Demokraté tvrdí, že DeVosové chybí zkušenosti a že je odpůrkyní veřejného školství. Finanční zájmy ji pak pojí s elitními školami, i když DeVosová sdělila, že se z těchto vazeb vyváže.

Prezident Donald Trump se za ni postavil, když na twitteru sdělil: „Betsy DeVosová je reformátorka, bude výbornou ministryní školství pro naše děti.“

Senátní výbor pro záležitosti veteránů dnes podpořil Trumpova kandidáta na post ministra pro záležitosti veteránů Davida Shulkina. Sedmapadesátiletý Shulkin působil od roku 2015 na ministerstvu jako tajemník a do funkce byl jmenován za prezidenta Baracka Obamy. Bude prvním členem Obamovy administrativy, který bude sloužit i v Trumpově kabinetu, a stane se také prvním šéfem tohoto úřadu, který není sám veteránem. Senát o jeho nominaci bude rozhodovat podle agentury AP možná příští týden a očekává se, že Shulkin hladce projde.


O Trumpově vládě dále čtěte:

Stavitel Trumpovy zdi: tvrdý generál s lidským přístupem

Trumpovým ministrem financí bude investor, který financoval Avatara

Šéfem Bílého domu bude Trumpův věrný spojenec Priebus

Trump si vybral všechny klíčové ministry. Energetiku bude řídit Rick Perry