Glosa: Divadlo, nebo náhoda? Tendr na náměstka vyhrál ministrův kandidát - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Glosa: Divadlo, nebo náhoda? Tendr na náměstka vyhrál ministrův kandidát

,

Po sedmi měsících má ministerstvo obrany opět plnohodnotného náměstka pro vyzbrojování. Podle očekávání jím je Filip Říha, který sekci vedl od ledna jako pověřenec Lubomíra Metnara.

Jak uvedlo ministerstvo obrany, nový náměstek vzešel z výběrového řízení, do kterého se přihlásilo 5 uchazečů. Státní tajemník Filipa Říhu jmenoval k 1. srpnu “po dohodě s ministrem obrany Lubomírem Metnarem.”

“Filip Říha řídil sekci v zastoupení od ledna letošního roku a prokázal jak odborné, tak manažerské schopnosti,” vysvětlil sám Metnar. Dodal, že věří, že Říha už jako plnohodnotný náměstek úspěšně dotáhne do konce několik důležitých akvizičních projektů. Na mysli má především pořízení dvanácti helikoptér, 210 bojových pásových vozidel či radary MADR z Izraele.

Nejzajímavější na celém výběru je jeho průběh. Když se o loňských Vánocích z resortu klidil tehdejší šéf vyzbrojování Daniel Koštoval, Metnar pověřil vedením sekce právě Říhu a od začátku mu dával najevo svou náklonnost a důvěru.


Hra na nakupování: armádní kontrakty jsou nad síly hnutí ANO


První výběrové řízení – do něhož se Filip Říha nepřihlásil – ministerstvo obrany zrušilo a vítěze neohlásilo. Do druhého, a velmi vleklého, tendru se už Říha přihlásil a nakonec i vyhrál. Už během jara přitom zdroje z resortu hlásily, že je jen otázkou času, než se Filip Říha dočká plnohodnotného jmenování.

Po kontroverzním výběru náměstkyně pro řízení organizací, kde zvítězila Metnarova dlouhodobá a blízká kolegyně Kateřina Suchoňová, se tak ani hledání šéfa vyzbrojování neobešlo bez otazníků.

Přečtěte si také:

Jak vypnout autopilota. Tendr na obrněnce může skončit průšvihem

Metnarovi stojí další kontrakt. Nákup obrněnců Titus za 6,5 miliardy

Válka barev. Němci kvůli 53miliardovému českému tendru přestříkali své bojové vozidlo

Ani napotřetí. Přilby pro české vojáky v testech opět selhaly

Ohodnoťte tento článek
Diskuze