Rusko se mstí. Vyhostilo dva české diplomaty, jeho území mají opustit do dvou dnů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Rusko se mstí. Vyhostilo dva české diplomaty, jeho území mají opustit do dvou dnů

čtk,
Rusko se mstí. Vyhostilo dva české diplomaty, jeho území mají opustit do dvou dnů
Zdroj: Sergei Fadeichev/TASS/profimedia.cz

Rusko v pondělí označilo dva pracovníky českého velvyslanectví v Moskvě za nežádoucí osoby. Podle prohlášení ministerstva zahraničí jde o odpověď za „provokační akci oficiální Prahy“. Diplomaté by měli Rusko opustit i s rodinami nejpozději 17. června. Jejich vypovězení je reakcí Moskvy na vyhoštění dvou ruských diplomatů před dvěma týdny z Česka. Mluvčí Kremlu k tomu řekl, že Moskva takové jednání nebude tolerovat, i když má zájem o udržování dobrých vztahů s Prahou.

Velvyslance České republiky v Moskvě Vítězslava Pivoňku o odvetném kroku informovalo ruské ministerstvo zahraničí, kam byl z tohoto důvodu dnes předvolán. Diplomat podle agentur řekl, že se kromě uvedeného důvodu hovořilo i o konzultacích o vztazích obou zemí, které se mohou uskutečnit za několik týdnů. Agentura TASS napsala, že tématem má být i spor kolem sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze.

Ruské ministerstvo zahraničí k předvolání Pivoňky vydalo důrazně formulované prohlášení, v němž oznámilo, že „na základě reciprocity a článku 9 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích“ označilo dva pracovníky českého velvyslanectví v Moskvě za nežádoucí osoby.

Česko předminulý týden vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné ruské hrozby českým komunálním politikům jedem ricin přivezeným ruským diplomatem do Prahy. Moskva dala hned najevo, že hodlá reagovat stejným odvetným opatřením.

„Velvyslanci bylo řečeno, že opatření je zrcadlovou reakcí na provokativní akci oficiální Prahy, která byla podniknuta bez jakéhokoli důvodu, což přiznávají samy české úřady,“ citovala z prohlášení agentura Interfax.

Oznámení o rozhodnutí premiéra Andreje Babiše a ministra zahraničí Tomáše Petříčka o vyhoštění dvou diplomatů „jen potvrzuje, že linie zaměřená na zhoršení vztahů s Ruskem byla povýšena na úroveň státní politiky. Takový vývoj událostí budeme brát v úvahu v celkovém kontextu našich vztahů s Českou republikou“, uvádí se rovněž v prohlášení.

Moskva má nadále zájem o udržování dobrých vztahů

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov k uvedenému diplomatickému incidentu podle agentur řekl, že Rusko má nadále „zájem o udržování dobrých, partnerských a vzájemně výhodných vztahů s ČR“. „Samozřejmě nemůžeme zůstat lhostejní a tolerantní vůči nepřívětivým projevům ze strany Prahy,“ uvedl mluvčí.

Česká republika v pátek 7. června oznámila vyhoštění dvou pracovníků ruského kulturního střediska v Praze – Andreje Končakova, který středisko vedl a současně plnil roli vedoucího představitele vládní organizace Rossotrudničestvo v Česku, a Igora Rybakova.

Koncem dubna unikla tajná informace českých tajných služeb do týdeníku Respekt, který napsal, že do Česka přijel do Prahy ruský diplomat s ricinem. Jed měl být údajně určen českým politikům spojeným s odstraněním sochy maršála Ivana Koněva a přejmenováním náměstí před ruským velvyslanectvím v Praze k uctění památky zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova.