Deutsche Bank dostala v USA pokutu za 4 miliardy korun. Porušovala pravidla

21. dubna, 15:42 - čtk, dah
21. dubna, 15:42

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank dostala ve Spojených státech pokutu 156,6 milionu dolarů (zhruba čtyři miliardy Kč) za porušování pravidel při finančních transakcích. Informovala o tom agentura DPA.

Banka zaplatí 136,9 milionu dolarů kvůli nedostatečným kontrolním mechanismům při obchodování na devizových trzích. Dalších 19,7 milionu dolarů budou firmu stát prohřešky proti takzvanému Volckerovu pravidlu. To bankám omezuje možnost obchodovat na finančních trzích na vlastní účet.

Deutsche Bank v rámci dohody s americkou centrální bankou (Fed) slíbila nápravu svých obchodních praktik. „Jsme rádi, že jsme tuto občansko-právní záležitost s centrální bankou vyřešili,“ uvedl dnes tiskový mluvčí německého podniku.

DB se do střetu se zákonem dostává poměrně často
Sporné obchody s hypotečními cennými papíry Jeden z největších soudních sporů urovnala DB v lednu 2017. Zaplatila sankci i odškodnění spotřebitelům celkem 7,2 miliardy dolarů (180 miliard korun).

Praní špinavých peněz z Ruska Regulátoři ve Spojených státech a Británii vyměřili DB pokuty v hodnotě zhruba 630 milionů dolarů (16 miliard korun) kvůli praní špinavých peněz z Ruska. Klienti DB v letech 2011 až 2015 nezákonně převedli z Ruska kolem deseti miliard dolarů pomocí akcií, které nakupovali a prodávali prostřednictvím poboček banky v Moskvě, New Yorku a Londýně.

Podvod s emisními povolenkami Na 500 ozbrojených policistů a kontrolorů berního úřadu obsadilo v roce 2012 sídlo banky ve Frankfurtu kvůli podezření z rozsáhlých daňových úniků. Management totiž podepsal daňové přiznání spočívající na podvodu s emisními povolenkami. V roce 2016 soud obvinil šest bývalých zaměstnanců DB za to, že umožnili daňové úniky v objemu stovek milionů korun.

Nerespektování amerických sankcí DB delší dobu čelila podezření, že se neřídila sankcemi, které USA uvalily na země jako je Írán. V lednu 2015 za to musela zaplatit pokutu 260 milionů dolarů (6,5 miliardy korun).

Daňový spor v USA Ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje pátým rokem DB, jejíž švýcarská pobočka se úřadům sama svěřila s podezřením, že část jejích amerických klientů ve Švýcarsku ukrývá své jmění před domácími úřady. Přestože banka americkým kontrolorům podává informace, sankcím zřejmě ani tady neujde. Pokuta v tomto případě bude zřejmě odpovídat polovině daňového úniku. V roce 2010 už DB za napomáhání k daňovým únikům platila pokutu 550 milionů dolarů (13,8 miliardy korun).

Deutsche Bank se v posledních letech potýká se ztrátami, ke kterým přispívají vysoké náklady na řešení právních sporů. Koncem loňského roku se například dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí 7,2 miliardy dolarů (přes 180 miliard Kč) za urovnání sporu kolem hypotečních cenných papírů.


O Deutsche Bank čtěte více:

Deutsche Bank plánuje oživení. Vydáním akcií navýší kapitál o 8 miliard eur

Vyrovnání s Američany bude Deutsche Bank stát 186 miliard


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít