Daňový dumping z východu může zničit EU, varuje Macron - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Daňový dumping z východu může zničit EU, varuje Macron

, čtk,
Daňový dumping z východu může zničit EU, varuje Macron
Zdroj: čtk

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona „daňový dumping“ uplatňovaný některými východoevropskými zeměmi může bez změny evropské směrnice upravující vysílání pracovníků do jiných unijních států vést k rozkladu EU. Řekl to v Bukurešti po setkání s rumunským protějškem Klausem Iohannisem.

„Někteří politici nebo obchodní kruhy“ v Evropě se chtějí „dotknout strukturálních fondů a vytvořit model, který je daňovým a sociálním dumpingem“, řekl Macron podle agentury AFP. Pokud se nic nestane, je přesvědčený, že to povede k „rozkladu Evropské unie“.

Rumunská metropole je druhou zastávkou Macrona na cestě po Evropě, při níž se chce zasazovat o zpřísnění unijní směrnice k vysílání pracovníků do jiných členských států EU. Ve středu o této problematice jednal v Salcburku se šéfy české, slovenské a rakouské vlády.

Výsledkem jejich schůzky byla shoda, že budou usilovat o dohodu o reformě stávajícího systému, a to do říjnového jednání ministrů práce a sociálních věcí EU o změně příslušné směrnice.


Schůzka v Salcburku přiblížila řešení sporu o pracovnících. Čtěte více

Bohuslav Sobotka, rakouský kancléř Christian Kern, francouzský prezident Emmanuel Macron a slovenský premiér Robert Fico na schůzce v Salcburku


Podle AFP rakouský kancléř Christian Kern stanovisko Macrona sdílí. Česká republika a Slovensko jsou ovšem zdrženlivější a souhlasily s hledáním kompromisu.

Český premiér Bohuslav Sobotka při této příležitosti konstatoval, že lidé si bezesporu zaslouží stejnou mzdu za stejnou práci na stejném místě. Nicméně zároveň poukázal na nutnost sbližování životní úrovně v různých částech EU. Za levnější českou pracovní silou je podle něj i to, že zahraniční společnosti šetří na zaměstnancích v Česku.

Určité výhrady k Macronovu tažení dal dnes najevo i rumunský prezident Iohannis. Uznal „silné znepokojení“ západoevropských zemí v této otázce i potřebu „zlepšit příslušnou směrnici“. Zdůraznil ale, že nesmí být „odstraněna konkurence ani volný trh“.

Dal přitom najevo přání, aby z této problematiky byla vydělena mezinárodní kamionová doprava, což je pro Rumunsko citlivé téma. Macron to podle AFP přijal.

Česko a Slovensko – spolu s Maďarskem a Polskem – usilují o to, aby mezinárodní kamionová doprava byla ze směrnice vyjmutá. O tom by předáci visegrádské čtyřky (V4 – Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko) měli ještě jednat na další schůzce s Macronem.

Visegrád pro nás ztrácí smysl. Přečtěte si komentář

Brífink Jana Novotného

Dále čtěte:

Čistý populismus. Zaměstnavatelé kritizují Sobotkův apel na vyšší mzdy v zahraničí

Z Macrona je po sto dnech zklamaná třetina Francouzů


Ohodnoťte tento článek
Diskuze