Další vyostření vztahů. Trump může odstřihnout Huawei od čipů z Tchaj-wanu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Další vyostření vztahů. Trump může odstřihnout Huawei od čipů z Tchaj-wanu

,

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje změnu regulací týkající se čínské telekomunikační firmy Huawei. Jednou z možností je zablokování dodávek čipů od tchajwanského výrobce TSMC.

Nové restrikce jsou jednou z možností, které vrcholní američtí představitelé projednávají tento a příští týden. Zdroj obeznámený se situací agentuře Reuters potvrdil, že prozatím jde pouze o návrh, který má ke schválení ještě daleko.

„(Administrativa) se snaží o to, aby se k Huawei nedostaly žádné čipy z těch, co mohou kontrolovat,“ uvedl další nejmenovaný zdroj. Opatření by tvrdě dopadlo nejen na čínskou firmu, ale také na samotnou TSMC. Ta je jedním z největších výrobců čipů. Zásobuje nejen Huawei, ale také Apple nebo Qualcomm. TSMC odmítla komentovat hypotetické otázky a také se vyjadřovat o konkrétních zákaznících.

V obavách z rostoucího vlivu Huawei na poli 5G sítí japonská vláda v úterý schválila zákon podporující lokální společnosti rozvíjející tyto sítě. Pokud firmy přijmou 5G technologie a zároveň dodrží kyberbezpečnostní standardy, získají přístup k půjčkám s nízkým úrokem. Už loni navíc Japonsko představilo plán na daňové úlevy a další pobídky, které mají za cíl podpořit místní byznys a zároveň snížit vliv Huawei.

Další státy se vydaly odlišnou cestou. Například německý ministr vnitra Horst Seehofer se postavil proti možnému vyloučení čínské firmy z budování 5G sítě. Neúčast Huawei by podle něj zpozdila začátek fungování sítě až o deset let. „Jsem proti stažení jakéhokoliv produktu z trhu jen proto, že by se něco mohlo stát,“ řekl ministr listu Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Spojené státy navíc zvyšují tlak na Velkou Británii, která souhlasila se zapojením Huawei do stavby nových sítí. Americký velvyslanec v Německu Richard Grenell uvedl, že ho Trump instruoval, aby připomněl všem spojencům, že spolupráce s Huawei může narušit bezpečnostní a zpravodajskou spolupráci.

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) již dříve označil technologie Huawei jako bezpečnostní riziko. Firma je přitom dodavatelem technologií pro všechny české mobilní operátory, které využívá i největší český provozovatel telekomunikačních sítí CETIN.

Další vyostření vztahů. Trump může odstřihnout Huawei od čipů z Tchaj-wanu
5 (100%) 2 hlasování
Diskuze