Další útok? Severoafričan v masce se v Antverpách pokusil najet autem do nákupní zóny - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Další útok? Severoafričan v masce se v Antverpách pokusil najet autem do nákupní zóny

, čtk,
Další útok? Severoafričan v masce se v Antverpách pokusil najet autem do nákupní zóny
Zdroj: Profimedia.cz

V Antverpách dnes policie a armáda zmařily pokus o atentát. Oznámil to antverpský starosta Bart De Wever poté, co jistý muž najel autem vysokou rychlostí do nákupní zóny. Řidič byl zatčen. Podle belgického federálního prokurátora jde o Francouze; policie hovoří o muži „severoafrického původu“. V autě se našly nože a další zbraně.

Automobil měl francouzskou poznávací značku a kromě zbraní v něm policie podle listu La Dernière Heure našla také blíže neupřesněný „zakázaný materiál“. Na místo byli přivoláni pyrotechnici.

Prokurátor sdělil, že zatčený muž je Francouz, který žil ve Francii. „Jedná se o Mohameda R., narozeného 8. května 1977,“ řekl prokurátor, podle něhož se v autě našly „nože, střelná zbraň a kanystr s ještě neurčeným obsahem“.

„Automobil jel velkou rychlostí ulicí Meir (obchodní tepna Antverp), takže lidé museli uskakovat,“ řekl na tiskové konferenci policejní velitel Serge Muyters. Vojákům se řidiče nepodařilo zastavit, auto projelo křižovatkou na červené světlo a mířilo k nábřeží. Až tam ho policisté, které stačili vojáci připravit, zablokovali. Řidič byl podle Muyterse „muž severoafrického původu“ a měl na sobě masku.

Podle informací několika francouzských médií včetně listů Le Monde a Le Parisien, ale i zdroje agentury Reuters z okruhu vyšetřovatelů zadržený ve skutečnosti není Francouz, ale Tunisan s trvalým pobytem ve Francii. Francouzským tajným službám byl údajně neznámý, měl však několik záznamů v trestním rejstříku. Podle zdroje Reuters byl řidič opilý a snažil se zřejmě ujet před policejní kontrolou. „Nechtěl najet do vojáků. Myslíme, že chtěl ujet kontrole,“ tvrdí zdroj blízký vyšetřování. Belgičtí vyšetřovatelé se zatím k těmto informacím nevyjádřili.

Premiér Charles Michel řekl, že Belgie zůstává „bdělá“. „Naše bezpečnostní služby odvedly výbornou práci,“ řekl o incidentu. Francouzský prezident François Hollande uvedl, že muž se snažil „zabít lidi nebo vytvořit dramatickou událost“. Vyzval k „velmi velké ostražitosti“.

Na tiskové konferenci v Antverpách byl vedle policejního velitele Muyterse antverpský starosta Bart De Wever. Ohlásil, že se podařilo zabránit útoku, ale odmítl odpovídat na dotazy, aby podle svých slov nezavdal příčinu ke spekulacím. Pogratuloval pořádkovým silám za profesionální postup a řekl, že ve městě jsou policejní a armádní posily.

Incident se odehrál den po atentátu v Londýně. Útočník tam nejprve autem porážel lidi na Westminsterském mostě a pak zaútočil nožem u budovy parlamentu, kde byl zastřelen. Kromě něj přišli o život další tři lidé a na 40 osob utrpělo zranění. K tomuto útoku se přihlásila radikální organizace Islámský stát.


Přečtěte si o čerstvém teroristickém útoku v Londýně:

Islámský stát se přihlásil k teroristickému útoku v Londýně

Útočník v Londýně najel automobilem do davu lidí na chodníku.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze