Další poražená premiérka. Britské volby oslabily i šéfku skotských nacionalistů

Adam Štěpánek 12. června 2017, 17:08  -  Adam Štěpánek
12. června 2017, 17:08

Velkou poraženou britských parlamentních voleb je premiérka Theresa Mayová. Kromě ní ale narazila i premiérka Skotska Nicola Sturgeonová. Její Skotská národní strana (SNP) přišla v parlamentu o jednadvacet křesel. Podporovatelka nezávislosti Skotska se kvůli tomu ocitla pod palbou spolustraníků.

Skotové mají v britském parlamentu 59 křesel a skotští nacionalisté jich obsadili 35. Dají se tak označit za vítěze a ve srovnání s konzervativci Theresy Mayové jsou na tom ve svém měřítku mnohem lépe, protože mají většinu. Oproti předchozím volbám však výrazně ztratili. Tehdy totiž neobsadili jen tři křesla a stali se jasným skotským hegemonem. Kvůli své silné pozici však zřejmě paradoxně narazili.

SNP pod vedením Nicoly Sturgeonové totiž pod dojmem svého výsadního postavení začala tlačit na vyhlášení druhého referenda o nezávislosti. Silu k tomu jí dodávalo rozhodnutí Britů z loňského června opustit Evropskou unii, což bylo v rozporu s hlasováním Skotů.

Sturgeonová však šla za svým cílem až příliš tvrdě a nesháněla pro něj dostatečnou podporu. Alespoň to si myslí část jejích spolustraníků, kteří přičítají špatný výsledek SNP nevhodně zvolené politice skotského vedení. „Náš požadavek konání druhého referenda hodně předběhl dobu. Měli jsme o něj začít usilovat jen poté, co by bylo opravdu jasné, že většina Skotů chce nezávislost,“ kritizuje Sturgeonovou bývalý tajemník skotské vlády a dnes řadový poslanec Alex Neil, podle kterého kvůli tomu SNP přišla o řadu hlasů.


O snahách SNP uspořádat další referendum čtěte více:

Skotská premiérka chce prosadit nové referendum o nezávislosti

Mayová odmítá další skotské referendum. Londýnský diktát, tvrdí Sturgeonová

Skotská euroskepse roste. Může ohrozit referendum o nezávislosti


Členům SNP se nelíbí ani styl, jakým vede Sturgeonová svou stranu. Vyčítají jí příliš velkou centralizaci moci ve vedení. Pod palbou se ocitá především manžel Sturgeonové Peter Murrell, působící jako výkonný ředitel strany. Část členské základny už volá po jeho konci. „Měli bychom mu najít zástupce, který by jej do roka nahradil,“ myslí si bývalý skotský ministr spravedlnosti Kenny MacAskill.

Pozice Sturgeonové v čele strany sice přímo ohrožena není, volby ji však citelně oslabily. „Myslím, že je hodně zasažená. Vedla opravdu špatnou kampaň. Vypadá unaveně a ztrácí ze svého lesku,“ všímá si Michael Keating, profesor politologie na univerzitě v Aberdeenu.

Špatného výsledku své strany si je vědoma i sama Sturgeonová. „Ohledně brexitu a možné nezávislosti teď panuje nejistota,“ přiznala s tím, že si SNP musí promyslet své další kroky. K obezřetnějšímu přístupu vybízí úspěch skotských konzervativců, kteří získali třináct mandátů, zatímco po předchozích volbách měli jediný. Z jednoho poslance na sedm si polepšili labouristé, na čtyři pak liberální demokraté.

Jiní členové SNP však varují, že změnou přístupu by si Sturgeonová mohla zadělat na ještě větší problém. Podle politického blogem a člena SNP Jamese Kellyho by bylo odstoupení od snahy uspořádat další referendum o nezávislosti historickou chybou. „Udělalo by to z ní neschopného člověka,“ myslí si. „Je velice těžké vycouvat z něčeho podobného, aniž byste si neznepřátelili své příznivce,“ dodává s tím, že odepsání dalšího hlasování by bylo i zradou na občanech EU, kteří vkládají své naděje právě do SNP.

Přečtěte si více o bezprostředních dopadech britských voleb:

Johnson se postavil za Mayovou, poslance vyzval k loajalitě

Pomsta eurofilů. Konzervativci volby vyhráli i prohráli

Mayová podporu pro menšinovou vládu ještě nemá, Irský premiér ji varoval před riziky

Komentář: Není nad vítěznou střelu do vlastní brány aneb Daň za Alzheimera


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Češi si s GDPR neví rady, až 65 % e-shopů stále není připraveno
Hypoték se poskytuje méně. Proč?
Cestovní doklady na dovolenou ve 12 otázkách a odpovědích
Jak si může důchodce zvýšit příjmy?
Auta
Na návštěvě Jaguar Land Rover Classic Centre v Essenu. Tak…
Obytný VW California slaví 100 000 exemplářů vyrobených v továrně v Hannoveru
Hamburk zavírá dvě ulice dieselům, lidé čekají chaos. Totální nesmysl, tvrdí odborník
Škoda Karoq má dalšího sourozence. Nový Volkswagen Tharu ale nemíří jen do Číny
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Technologie
10 největších filmových nesmyslů, které jsou ajťákům pro smích
Facebook a Evropský parlament. Jak Zuckerberg (ne)vysvětlil ochranu uživatelských dat
Měníme peníze na dovolenou: 7 triků směnáren
Vyzkoušejte simulátor hackování. Netradiční hra Hacknet je teď zdarma
Nebezpečný malware VPNFilter napadl již 500 000+ routerů a NASů
Hry pro příležitostné hráče