Další falešná zpráva? Trump si zřejmě vymyslel teroristický útok ve Švédsku - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Další falešná zpráva? Trump si zřejmě vymyslel teroristický útok ve Švédsku

, čtk,
Další falešná zpráva? Trump si zřejmě vymyslel teroristický útok ve Švédsku
Zdroj: čtk

Švédové si po nejnovějším projevu amerického prezidenta Donalda Trumpa lámou hlavu, co se u nich v zemi stalo v noci na sobotu. Trump v projevu řekl, že je třeba zpřísnit ochranu hranic a přistěhovaleckou politiku, aby se v USA nestaly teroristické útoky jako například v Německu, Belgii, Francii a naposledy také ve Švédsku. Zpravodajství médií ani oficiální informace švédských úřadů se ale nezmiňují o žádném incidentu, který by se v této skandinávské zemi stal v noci na sobotu.

„Podívejte se, co se děje v Německu, co se včera v noci stalo ve Švédsku,“ řekl Trump v sobotním projevu (v noci na dnešek SEČ) v hangáru na letišti ve městě Melbourne na Floridě. „Švédsko. Kdo by to byl řekl? Švédsko,“ dodal s tím, že Evropané kvůli otevřenému přijímání cizinců nyní čelí potížím, o kterých si nikdy nemysleli, že je budou mít.

„Můj výrok k tomu, co se děje ve Švédsku se týkal zprávy o migrantech a Švédsku, kterou přinesla televize Fox News,“ napsal v neděli na svém twitterovém účtu Trump. Televize Fox News v pátek přinesla kratičký rozhovor s Ami Horowitzem, který představil svůj dokument o migraci ve Švédsku. Podle jeho tvrzení vzrostlo násilí ve Švédsku páchané migranty v poslední době, což dal Horowitz do souvislost s otevřenou politikou této skandinávské země vůči migrantům v posledních letech.

Švédská vláda loni ve snaze o zpomalení přílivu migrantů zpřísnila azylové podmínky a obnovila ostrahu jižní hranice. Učinila tak poté, co v roce 2015 v zemi požádalo o azyl rekordních 163 tisíc lidí.

„Švédsko? Teroristický útok? Co on to kouří?“ napsal na twitteru někdejší švédský ministr zahraničí Carl Bildt.

Trumpův odkaz na Švédsko vyvolal pozdvižení nejenom na twitteru, událost získala i své klíčové slovo #lastnightinSweden (minulounocveŠvédsku). Řada lidí Švédsku kondolovala s tím, že zatím zjišťují, co se vlastně stalo. Někteří spekulují, že švédský nábytkářský řetězec IKEA v noci na sobotu vyprodal všechny zásoby svých pohraničních zdí, další uvádějí, že masakr se přeci jen stal a že policie jako viníka hledá postavičku svérázného švédského šéfkuchaře z loutkové komedie Mupeti. Na twitteru se také objevil výstřižek starší novinové zprávy, že v jihošvédském Eksjö si někdo telefonicky objednal dva kebaby a hamburger, jídlo si ale nakonec nikdo nevyzvedl.


Má Trump diktátorské sklony? Senátor McCain to naznačuje:

 Americký senátor za Arizonu John McCain


Problematice uplynulé noci se podrobně věnuje například list Aftonbladet, který na svém webu zveřejnil v angličtině výpis všeho, co se v zemi stalo v noci na sobotu. Nejvážnějším incidentem byl případ muže, který se v pátek odpoledne ve Stockholmu pokusil upálit. Motiv jeho činu nebyl zveřejněn, oznámeno bylo jen to, že tajné služby se do vyšetřování nezapojily. Ve Stockholmu se také odehrála policejní automobilová honička s opilým řidičem, který vůz ukradl.

Pro Trumpovu administrativu to není poprvé, co upozorňuje na útoky, které se nestaly. Před dvěma týdny prezidentova poradkyně Kellyanne Conwayová obhajovala kontroverzní Trumpův migrační dekret poukazem na masakr ve městě Bowling Green, který podle ní spáchali dva uprchlíci z Iráku. V ospalém městečku na jihozápadě amerického státu Kentucky se ale žádný podobný čin nikdy nestal.

O Trumpovi dále čtěte:

Má se Trump bát? Na poklidnou revoluci stačí 3,5 procenta populace

Autokratický trumpoměr: I. díl

Kolik má Donald vlastně peněz?


Ohodnoťte tento článek
Diskuze