Dalajlama pokazil byznys Berlusconimu. Čína blokuje prodej AC Milán - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Dalajlama pokazil byznys Berlusconimu. Čína blokuje prodej AC Milán

,
Dalajlama pokazil byznys Berlusconimu. Čína blokuje prodej AC Milán
Zdroj: Profimedia.cz

Zatímco v Česku bylo důsledkem přijetí dalajlamy neudělení vyznamenání ministrově strýci, v Itálii kvůli tomu možná padne obchod za 20 miliard korun. Návštěva tibetského duchovního vůdce v Miláně z loňského října, během níž dostal dalajlama od starosty klíč od města, totiž rozzuřila čínské autority, které teď blokují už dohodnutý prodej fotbalového týmu AC Milán za 740 milionů eur do rukou čínské investiční skupiny.

Dalajlama se v Miláně dočkal vřelého přijetí. Starosta Giuseppe Sala mu věnoval klíč od města a jmenoval jej čestným milánským občanem. Čínské velvyslanectví v Římě s návštěvou od začátku nesouhlasilo a posléze vydalo prohlášení, podle kterého „vážně zranila city čínského lidu a bude mít negativní dopad“.

O negativním dopadu se teď přesvědčují lidé, kteří stáli za dlouhodobým vyjednáváním o prodeji slavného fotbalového týmu AC Milán, jehož dlouholetým vlastníkem je bývalý italský premiér Silvio Berlusconi. Po vleklých jednáních o ceně byl obchod definitivně dohodnut loni v srpnu s tím, že se během příštích měsíců doladí všechny zbývající formality.

Od té doby však dohodnutý obchod několikrát narazil. Nejprve se objevila zpráva, že čínské konsorcium investorů vystupující pod názvem Sino-Europe Sports Investment Management Changxing mělo zfalšovat bankovní zprávu, která demonstrovala jeho finanční solventnost. Na průtahy a zmatky kolem změny vlastníka si pak posvítilo protimafiánské oddělení na milánské radnici, které požádalo nastávající čínské majitele, aby odtajnili svou identitu.


Konkurenční Inter neměl s převodem do čínských rukou žádné potíže. Čtěte více:

Fotbalový Milán ovládnou Číňané. Kupují oba rivalské týmy

 Tisková konference společnosti Suning při příležitosti akvizice Interu Milán


Nejnovější komplikací je hněv z Číny, který může mít pro celou transakci fatální následky. Čínské autority v současné době blokují převod peněz investorské skupiny ze země, právě kvůli dalajlamově říjnové návštěvě.

Do celé věci se už vložili zástupci obou jednajících stran, tedy Berlusconiho a čínské investiční skupiny, kteří se snaží přesvědčit čínské představitele v Itálii, že dalajlamovo přijetí nemělo nic společného s AC a Berlusconi nikdy starostu města Salu nepodporoval. Jejich naléhání ale zatím nepřineslo žádný výsledek.

Kvůli blokování svých čínských účtů už čínské konsorcium provedlo první platbu ve výši sta milionů eur v prosinci z účtů na Britských panenských ostrovech. Původní termín pro uzavření obchodu byl kvůli tomu přesunut právě z prosince na březen. Čínská strana se teď snaží využít další své zahraniční bankovní účty, aby mohla obejít čínské kontrolní orgány. Setkání akcionářů AC, které mělo celou záležitost uzavřít, je ale naplánováno už na začátek března.


O čínských investicích do evropského fotbalu dále čtěte:

 Dresy West Bromwiche (Zdroj: Facebook)

Na fotbale nevyděláte, varuje čínské investory nejbohatší z nich

V anglickém fotbale posiluje asijský kapitál

Dohodnuto. AC Milán nejdražší čínskou fotbalovou akvizicí

Dravá Wanda rozšiřuje portfolio. Plní tím velký čínský fotbalový plán

Pekingu vadí bezbřehé fotbalové rozhazování. Zavede restrikce

Vzkříšení Interu Milán: Číňané, diváci, ale hlavně góly


Ohodnoťte tento článek
Diskuze