Dalajlama poděkoval za podporu Tibetu. Je to důležité pro celý svět, řekl

19. října 2016, 14:26 - čtk
19. října 2016, 14:26

Tibetský duchovní vůdce dalajlama na středeční přednášce v pražské Lucerně poděkoval Čechům za jejich podporu Tibetu. Podle něj je důležitá pro Tibeťany i pro ideál nenásilného řešení tibetské otázky. Zároveň ale připomněl, že se už před pěti lety vzdal politických funkcí a nyní se zasazuje jen o ochranu tibetské kultury a životního prostředí.

Dalajlama připomněl, že už při jeho pondělním přivítání v Praze přišla na Hradčanské náměstí zhruba tisícovka lidí podporujících Tibet. „Jsem za to vděčný a vážím si toho. Je to důležité nejen pro šest milionů Tibeťanů, ale pro celý svět, pro ideál nenásilí,“ řekl. Zdůraznil, že nenásilné řešení situace v Tibetu, který ovládá Čína, je jediné možné.

Připomněl však také, že sám se nesnaží o změnu politického uspořádání v Číně a že se tibetských politických funkcí vzdal v roce 2011. „Nadále se ale zasazuji o ochranu tibetské kultury a o životní prostředí v Tibetu,“ řekl. Na dotaz z publika dalajlama řekl, že si všímá protestů čínské diplomacie, když se s ním setkávají představitelé zemí, které navštíví. Považuje je už za rutinu. Věří také tomu, že lidé, kteří se s ním setkají, mu náklonnost projevují upřímně.

„Věřím, že kdybych se neveřejně setkal s těmi, kdo mě kritizují, tak bych možná zjistil, že mají jiný názor,“ podotkl také. „Lidé, kteří vyrůstali v totalitárních režimech, si vyvinuli schopnost si něco myslet a něco jiného říkat. A mám pocit, že i vy Češi jste si něco podobného vyvinuli,“ řekl se svým typickým smíchem.

Tibetský duchovní vůdce také znovu připomněl bývalého českého prezidenta Václava Havla, který byl jeho přítelem. „Vždy, když sem přijedu, tak se mi po něm stýská, cítím, že tu není,“ řekl. Vyjádřil ale přesvědčení, že pomáhá udržovat naživu Havlův odkaz.

Dalajlama ve své přednášce apeloval na to, aby se lidé tolik nezabývali hmotnými statky. „Peníze jsou důležité, ale důležitější je dosáhnout vnitřního pokoje,“ řekl. Podle něj je třeba změnit vzdělávací systém, aby kladl větší důraz na morální hodnoty než na finanční zajištění. „Mnoho lidí trpí stresem, protože jen materiální pohodlí a bezpečí k dosažení štěstí nestačí,“ řekl. Pro lidi je důležité i přátelství a pocit sounáležitosti v komunitě, dodal.

Zopakoval také své vyjádření z dřívějších vystoupení v rámci konference Forum 2000, že je třeba, aby lidé ukazovali víc soucitu a lásky. Podle něj je to lidská přirozenost. „V době narození a v prvních letech života je naší dominantní emocí láska,“ řekl. Nenávisti a hněvu se člověk podle něj naučí teprve později. „Pokud je v prostředí, kde člověk vyrůstá, příliš přítomen nacionalismus a egoismus, pokud je přítomné rozdělení na nás a ty druhé, proti nimž se vymezujeme, tak to vede ke zkreslenému pohledu na svět, že pro vlastní štěstí musím snížit štěstí někoho jiného,“ řekl dalajlama.


Dále čtěte:

Dalajlama v Česku: obdiv k Havlovi i sen o celosvětové unii

Čtyři nejvýše postavení čeští politici se distancovali od Hermanovy schůzky s dalajlamou

S dalajlámou se sešlo 50 zákonodárců. Reagují na distanc ústavních špiček


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít