Čuba má podle Štěcha rezignovat - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Čuba má podle Štěcha rezignovat

, čtk,
Čuba má podle Štěcha rezignovat
Zdroj: Foto isifa/Lidové noviny/Tomáš Hájek

Senátor František Čuba (SPO) se rozhodl svou dlouhodobou absenci v horní komoře řešit jen tím, že se vzdá platu a náhrad a bude úřadovat jen ze svého zlínského obvodu. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) to ale zákon neumožňuje. Férovější by bylo, kdyby se Čuba kvůli svému zdravotnímu stavu vzdal mandátu, nebo by nastoupil na nemocenskou, uvedl Štěch po dnešní schůzce se senátorem a předsedou SPO Janem Velebou, který mu předal dopis s Čubovým návrhem.

Čuba by podle Štěcha mohl plat a náhrady, jichž se rozhodl vzdát, věnovat například na humanitární účely, „nebylo by to už ale úplně košer“. „Měl by to řešit férově. Buď tedy ukončit mandát, nebo čerpat nemocenské dávky, tak jako všichni občané, kteří z důvodu nemoci nemohou do práce,“ prohlásil Štěch.

I Veleba připustil, že pokud by vzdání se platu a náhrad nebylo právně možné, muselo by se najít jiné řešení. Také zmínil darování peněz na humanitární účely, což činí například miliardář Ivo Valenta (za Soukromníky). Čuba podle Veleby nicméně od pondělka „senátoruje“ zadarmo. Pozitivně se k tomu podle Veleby vyjádřil i prezident Miloš Zeman „s tím, že je to čestné a moudré rozhodnutí“.

„Ukončuji pobírání mzdových prostředků a cestovních výdajů,“ citoval Veleba z Čubova dopisu. „Z tohoto řešení vidíte, že tam nejde o peníze,“ uvedl Veleba. Čuba se podle něj chce na jednání Senátu vrátit, až mu jeho zdravotní stav dovolí cestovat. Prozatím se dohodli na systému komunikace prostřednictvím tajemníka. Veleba zdůraznil, že Čuba během své absence podepsal jednu ze senátorských ústavních stížností.

Štěch: Čuba senát poškozuje

Štěch variantu, že by Čuba pracoval ze svého obvodu, zpochybnil. „Není mi známo, že by nějakou práci odváděl. Je to celé trapné. Měli by se zamyslet, jaké divadlo kolem toho hrajou,“ poznamenal šéf horní komory. „Takto dlouho trvající souvislá absence senátora je naprosto výjimečná a jak pana senátora, tak i Senát jako instituci poškozuje,“ dodal Štěch.

V minulosti byl dlouho na nemocenské například senátor ČSSD Jaromír Jermář kvůli operaci páteře. Ze zdravotních důvodů na schůzích Senátu dlouhodobě chyběla Daniela Filipiová (ODS).

Jednaosmdesátiletý senátor a někdejší předseda JZD Slušovice v horní komoře chyběl více než devět měsíců. Naposledy se jednání Senátu účastnil loni 24. srpna. Pak podstoupil operace očí a trávicího traktu. Terčem kritiky se stala nejen Čubova dlouhodobá absence, ale i to, že po celou dobu pobíral senátorský plat včetně finančních náhrad zhruba 122 tisíc korun měsíčně a nevzal si neschopenku.

Čuba byl zvolen v roce 2014, jeho funkční období uplyne na podzim 2020. Pokud by se mandátu vzdal, na zbytek období by nastoupil vítěz doplňovacích senátních voleb na Zlínsku. Zároveň by Čubova rezignace znamenala zánik Velebova senátorského klubu, který má společně s Čubou minimální počet pěti členů.

Přečtěte si také:

Politikům vzrostou platy o sedm procent. Prezident bude brát přes 250 tisíc

Senát vrátil stavební zákon Sněmovně, spolkům ochránců nepomohl

Komentář: Chcete zabít demokracii? Pusťte na ni sněmovnu